Muzaffer Koşan

25 Ekim 1714 yılında ilk İtfaiye Teşkilatı olan Dergah-ı Ali Tulumbacı Ocağı kurulmuştur. Cumhuriyet döneminde ise yangın söndürme görevi 25 Eylül 1923 tarihinde belediyelere verilmiştir. Bu nedenle Türkiye’de her yıl 25 Eylül günü başlayıp 1 Ekim günü biten hafta ”Yangın Haftası” olarak kutlanır. Yangın Haftası’nda halka ve öğrencilere yangının zararları, yangından korunma yolları ve alınması gereken önlemler anlatılır. Pandemi dolayısıyla Erzincan Gençlik Merkezi üyeleri Erzincan İtfaiye Müdürlüğünü ziyaret ederek burada görev yapan personel ile itfaiyecilik mesleğini konuştular.

Yangından Korunma Haftası kapsamında Erzincan İtfaiye Müdürlüğünü ziyaret eden Genlik Merkezi üyeleri İtfaiye personeliyle yangından korunma teknikleri üzerine sohbet gerçekleştirdi.

İtfaiye ekiplerinin son süreçte yangınlarda verdikleri mücadeleyi ve itfaiyeciler haftasını kutlamak için bir araya gelen Erzincan Gençlik Merkezi üyesi gençler Erzincan İtfaiye Müdürlüğü itfaiye personellerine ziyaret gerçekleştirdi. Maskelerini takarak, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde toplanan az sayıda genç, itfaiye personeli ile sohbet etme fırsatı buldu.

Gençlerin gerçekleştirdiği ziyaretten dolayı duydukları mutluluğu dile getiren İtfaiye personelleri bu önemli günde hatırlanmanın onur verici olduğunu belirterek “Arkadaşlar Eylül’ün son haftası olarak bilinen İtfaiyecilik Haftası nedeniyle bizlere gerçekleştirmiş olduğunuz ziyaretlerinizden dolayı çok teşekkür ediyoruz, bizleri duygulandırdınız. Çok teşekkür ederiz ayaklarınıza sağlık. İtfaiyecilik haftası münasebetiyle şunu belirtmekte fayda var diye düşünüyorum. Bizlere yardımcı olmak adına vatandaşlarımızın bilinçlenmesi noktasında, eğitimci arkadaşlarımızın gerekli afet bilincini, acil durum bilincini oluşturmak adına eğitimlerde bulunuyorlar. Sizlerde bu konuda çevrenizde, oturduğunuz dost meclisinde, arkadaş ortamında bir afet bilincinin oluşmasında, acil durumda neler yapılması gerekir, bunlarla ilgili bizlere gelip bilgi alabilir ve başka ortamlarda paylaşabilirseniz bizi daha da memnun etmiş olursunuz. Afetler ya da acil durumlar can kaybına veya mal kaybına sebep olmakta, bunların önüne geçilebilmesi için öncelikle bu bilinci oluşması gerekiyor. Bu bilinç nasıl olur, bizlerden yardım talep ederek, bizlerden eğitim talep ederek olabilir. Bizler buna her zaman hazırız. Sizlerin de desteği ve vermiş oldukları güçle görevimizin başındayız. Bu sürpriz ziyaretiniz çok teşekkür ederiz. Ziyaretiniz bize onur verdi, gurur verdi. Sizlere beraber güçlüyüz” diye konuştular.

Gençlik Merkezi üyesi gençler ise, emeklerinden dolayı itfaiye personellerine teşekkür ederek, “Bizlerde sizlerle gururlandık, sevindik, mutlu olduk. İtfaiyeciler haftanızı kutlamak adına, sizleri mutlu etmek adına bir şeyler yapabildiysek, sizin sevincinizi, işe olan sevginizi arttırabildiysek bizler için ne mutlu. Sizlere görevlerinizde başarılar diliyoruz. İyi ki varsınız, emekleriniz unutulmaz” şeklinde konuştu.

Gençlerin gerçekleştirdiği ziyaret toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here