Muzaffer Koşan

Muharrem ayı dolayısıyla Erzincan Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte 5 bin kişiye aşure ikram edildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda, edilen duaların ardından Erzincan Belediyesi tarafından hazırlatılan aşure, 5 bin kişiye dağıtıldı.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programa, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Aksoylu, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şube Başkanı Sadık Düzgün, AK Parti İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, MHP İl Başkanı Sakin Sönmez ile vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen program da konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şube Başkanı Sadık Düzgün; “Şimdi biz Muharrem ayı denilince tabii ki önce yası matem orucu akla gelir. Biz her şeyden önce biz Aleviler orucumuzu Allah rızası için tutarız. Çünkü Adem Peygamberden, son peygamber Hz. Muhammed’e kadar tüm peygamberler, veliler, erenler, ulular bu ayda oruç tutmuşlardır. 10 gün Muharrem orucunu tutmuşlardır. Aşurelerini pişirmişlerdir. Fakat Kerbela olayı Muharrem’in 10 günü vuku bulmuştur. Şimdi Ehli Beyt taraftarları, Ehli Beyt Kerbela’da katledilirken biz aşure yapmıyoruz. Biz 12 gün 12 imamlar aşkına oruçlarımızı tutuyoruz. 13’üncü gün aşuremizi yapıyoruz. Şimdi oruçlarımızı söylediğim gibi önce Allah rızası için tutuyoruz. Bütün peygamberler, veliler, nebiler bu orucu tuttuğu için tutuyoruz. İkinci sebebi de Kerbela vakası olmuştur. Kerbela vakasının hürmetine biz onların hürmetine oruçlarımızı tutuyoruz. Bugün hüzünlüyüz. Bugün kederliyiz. Yası matem içindeyiz. Üçüncü sebebimiz de İmam Zeynel Abidin, Kerbela olayında sağ kurtulmuştur. Onun bir buruk sevinci var. Çünkü o sağ kurtulmasaydı imamlar yani Seyidler soyu devam etmeyecekti. Seyidler soyu, İmam Zeynel Abidin’den devam ettiği için oda sağ kurtulduğu için Allah’a karşı şükür ve senalarımızın nişanesi olarak 13’üncü gün de de aşureler yapıyoruz. Kurbanlar kesiyoruz. Ülkemizin her zamankinden daha çok bugünlerde barışa huzura ihtiyacı var. Bu tuttuğumuz oruçlar, yaptığımız ibadetler inşallah bu barışa, huzura vesile olur. Birlik olalım, iri olalım, diri olalım. Bu aşure bizim birliğimizi sağlasın. Aşure nasıl kazana konuyorsa, bütün meyveler orada pişirip o meyveler o aşureye tat vermek için yarışıyorlarsa biz oruç tutan veya tutmayan tüm canlarımız da huzur için, barış için, refah için aynı o aşurede ki pişen çorbalar gibi barışta, ülkemizin kalkınması için çok çaba göstermeliyiz. Bu oruç dilerim onlara vesile olur. Oruç değil Türkiye’ye, tüm dünyaya barış getirsin” dedi.

Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy’da Muharrem ayının dayanışma, paylaşma ayı olduğunu vurguladı.

Başkan Başsoy; “Erzincan’da bütün Türkiye’de ve bütün dünyada özlediğimiz tablo bu. Paylaşamayacak hiç bir şeyimiz yoktur. Gök kubbe altında Cenab’ı Allah güneşi nasıl bütün kullarının üzerine hiç ayrım yapmadan doğduruyorsa, nasıl ki rahmetini, bereketini, yağmurunu hiç ayırt etmeden bütün insanlığın üzerine yağdırıyorsa biz neyiz ki insanlarda ayrım yapalım. İnsanlarda inanç ayrımı, din ayrımı, mezhep ayrımı yapalım. İşte biz Erzincan’ın buradan bütün dünyaya mübarek Muharrem ayının 15’in de sesleniyoruz. Biz Erzincan’ız. Asırlardan beri bu topraklarda Alevisi ile sunisi ile, Kürdüyle Türkü ile bir olduk aşure olduk ve bu şehre tat verdik, renk verdik can verdik. Bundan sonrada vermeye devam edeceğiz” dedi.

Programda daha sonra konuşan Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır Muharrem ayının önemine vurgu yaparak, birlik ve beraberlik mesajları verdikten sonra herkesin muharrem ayının hayırlı olması temennisinde bulundular.

Programda son olarak konuşan Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, Muharrem ayında tutulan oruçların kabul olması temennisinde bulunarak herkesin muharrem ayını tebrik etti. Konuşmasını sürdüren Erzincan Valisi Ali Arslantaş, “Erzincan’da Muharrem ayını ziyadesiyle idrak ettiğimiz bir 12 gün yaşadık. Oruçlarımızı tuttuk cem evlerinde cemlerimizi yaptık. Ağzımızı yemekten kestiğimiz gibi, dillerimizi de gıybetten keserek bir başka orucu daha tutmuş olduk, arındık durulduk. Erzincan’ımızda Alevi, Sünni kardeşliğimizi anlatmamıza gerek yoktur. Bizim atalarımızdan, ecdadımızdan miras aldığımız çok iyi komşuluk ilişkilerimiz var. Bu mirası çocuklarımıza aktararak sahip çıkarak Erzincan’ı hep birlikte daha güzel günlere taşıyacağımızı ümit ediyorum” dedi

Konuşmaların ardından Erzincan İl Müftü Vekili Mahmut Bektaş tarafından Muharrem Ayı ve Aşure Duası yapıldı. Yapılan duaların ardından Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy vatandaşlara aşure ikramında bulunduktan sonra; program Erzincanlı yerel sanatçıların sahne almasıyla deyiş ve söyleşilerle devam etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here