Muzaffer Koşan

Erzincan Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklama ile 2018 yılı içerisinde yapılan çalışmalar anlatıldı.

Erzincan Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada; “Erzincan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak 2018 yılı içerisinde Bakanlığımızın belirlemiş olduğu Stratejik Eylem Planı doğrultusunda “ Çocuk, Kadın, Engelli, Yaşlı, Şehit Yakını Gazi ve Gazi Yakınları ve Sosyal Hizmete muhtaç vatandaşlarımıza yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. 2018 yılı içerisinde de dezavantajlı guruplara yönelik hizmetlerimizin en iyi seviyeye ulaşabilmesi için, İl Müdürlüğümüz ve 10 kuruluşumuzla şehrimize en iyi hizmeti sunmak için 322 personelimizle hizmet vermekteyiz.

AİLE ve TOPLUM HİZMETLERİ

Aile Eğitim Programı (AEP) Kapsamında İl Müdürlüğümüze bağlı kuruluşumuz, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü meslek elamanlarımızca, Bakanlığımız tarafından belirlenmiş olan 5 alanda, 26 hizmet modülü ile (eğitim-iletişim, hukuk, iktisat, medya ve sağlık) alanlarında organize edilmiş eğitimler yer almaktadır. Evlenme hazırlığı yapan bireylere, önleyicilik, bilgilendiricilik, eğiticilik yönü ön planda olan, aynı zamanda okullarımızda öğrencilerimize yönelik meslek elamanlarımızca “Etkili İletişim, Stresle Başa Çıkma ve Uyum, Stresle Başa Çıkma ve Uyum, Etkili İletişim, Stres nedir, Stresle Başa Çıkma Yolları, Etkili İletişim, İletişimin Önemi, İletişimde Aktif Dinlemenin Rolü, İletişim Engelleri ve Sözsüz İletişim,” eğitimleri verilmektedir. Aile Eğitim Programları (AEP) 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilmiş olduğumuz 55 eğitim ile 2782 kişiye eğitim verilmiştir.

Evlilik Öncesi Eğitim Programı kapsamında Evlendirme dairesinden alınan veriler kapsamında evlilik için başvuran bireylerle her Cuma günü il müdürlüğümüz toplantı salonunda birebir meslek elamanlarımızın görüşmeleriyle, Evlilik Öncesi Eğitimin Faydaları, Evliliğe Hazırlıkta Yapılması Gerekenler, Evliliği Boşanmaya Götüren Nedenler, Evliliğin İlk Yılları, Evlilikte Rol Paylaşımı, Problem Çözme Becerileri, Anne Baba Çocuk İlişkisi’’ adlı konularda eğitimler verilmektedir.

Aile ve Boşanma Danışmanlığı Hizmeti; modelinden 2018 yılı içerisinde ailelere danışmanlık hizmeti verilmiştir. Tek veya Çift başvurular alınmaktadır. Başvuruda bulunanların eğitim durumları ilkokul ve yükseköğrenim olarak görülmüş ve kadın müracaatçı sayımızı erkek müracaatçı sayısına oranla daha yüksektir. İl Müdürlüğü olarak Aile ve Boşanma danışmanlığı hizmeti ile ilgili, ilimizdeki ilgili alanlara broşür, afiş, tanıtımları yapılmaktadır.

Aile Sosyal Destek Programı ( ASDEP ) Kapsamında ilimizde Aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarını tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerin planlaması ve uygulaması, gerektiğinde kamu ve hizmetlerden yararlandırılmasını sağlamak, rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin sunulması, vakaların takibi, yaşam koşullarının iyileştirilmesini amaçlayan bir programdır. Personellerimiz belirli bir plan dâhilinde tüm vatandaşlarımızı ziyaret ederek tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızdan almaları gereken hizmetlere ulaşımlarını kolaylaştırmak için çalışmaktadırlar. Öncelikli dezavantajlı guruplarımız olmak üzere, ilimizde tüm hanelerin ziyareti planlanmış olup, alan taraması kapsamında gerçekleştirilecek görüşmeler dâhilinde gerekli rehberlik ve yönlendirmeler yapılmaktadır. İlimizde tespit edilen sorunlara yönelik değerlendirme ve raporlaştırma süreçlerinden sonra yönlendirmeler yapılmakta ve sonuçları takip edilmektedir. İl Müdürlüğümüzün koordineleri ile 2019 yılında çalışmalarımız devam edecektir.

Aile Sosyal Destek (ASDEP) programı kapsamında ilimizde 6738 hane ziyaret edilmiş olup 22156 kişi ile görüşülmüştür.521 kişinin yönlendirilmesi yapılmış olup talepler doğrultusunda 294 yönlendirme gerçekleştirilmiştir.

ÇOCUK HİZMETLERİ

Çocuk Evleri sitesi Müdürlüğü; Kuruluşumuz 06.10.2016 tarihinde açılışı yapılmış olup,0-6 yaş grubu ,07-12 yaş gurubu ve 13-18 yaş gurubu olmak üzere toplamda 60 kapasitesi ile 2017 yılı şubat ayı itibari ile hizmete açılmıştır. Halen kuruluşumuzda 31 çocuğumuz hizmet almaktadır. Hizmet alan çocuklarımızın hepsi yaş gruplarına göre eğitim- öğretim hayatına devam etmektedir. Bu çocuklarımızdan 5 i özel okul kontenjanından faydalanmakta olup 3 çocuğumuzda hem örgün eğitime devam edip hem de İş-Kur tarafından desteklenen kurslara devam etmektedir. Çocuklarımız hafta içi ve hafta sonu okul kurslarına da katılım sağlamaktadır. 2018 yılı içerisinde kuruluşumuzda sosyal, sportif ve kültürel faaliyetler yürütülmüştür.

Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü: Müdürlüğümüze bağlı 3 çocuk evi bulunmaktadır. Toplam 20 çocuğun kaldığı evlerimizden iki evimiz 13-18 yaş kız çocuklarına, bir evimizde 7-12 yaş erkek çocuklarına hizmet vermektedir. 2018 yılı içinde çocuklarımız ilgileri ve istekleri doğrultusunda, sosyal, sportif ve kültürel faaliyetler yürütülmüştür.

Sabancı Çocuk Destek Merkezi Müdürlüğü ; 13-18 yaş aralığında olup, kendi ülkelerinde yaşadıkları çeşitli sorunlar nedeniyle Refakati bulunmaksızın ülkemize gelen veya Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra refakatsiz kalan yabancı uyruklu çocuklara, barınma hizmetinin yanı sıra, kuruluşumuzda birinci ve ikinci kademe okuma yazma kursu ve Türkçe dersleri verilmekte; kursları başarıyla tamamlayan çocuklar ise 2018 yılında Milli Eğitime bağlı olarak Mesleki Eğitim Merkezine ( Çıraklık Okulu ) kayıtları yapılarak eğitimlerine devam etmeleri sağlanmıştır. Kuruluşumuzda ki çocuklara yönelik yüzme, karate, futbol vs. gibi çeşitli sportif etkinlikler düzenlenmekte olup, hafta sonları kuruluş içerisinde ve çeşitli mesire alanlarında piknik organizasyonları yapılmaktadır. Kuruluşumuz 40 kapasiteli olup, halen Kuruluşumuzda 49 çocuk kalmaktadır.

Sosyal Ekonomik Destek (SED) Hizmetleri kapsamında toplam 604 kişi maddi destek almak için Müdürlüğümüze başvuru yapılır. Bu kişilerden 154 kişiye yıllık, 353 uzun süreli yardım ve 161 kişiye katı yardım verilmiş ve 93 kişinin de başvuruları uygun görülmemiştir.

Korumaya Muhtaç Çocuklar ( KMÇ ) birimize toplam 65 vaka incelemesi yapılmış ve yapılan incelemeler neticesinde 11 danışmanlık tedbiri 4 sağlık tedbiri 14 eğitim tedbiri 14 bakım tedbiri uygulanması sağlanmıştır

Koruyucu Aile Hizmetleri Kapsamında 2018 yılı içerisinde 20 kişi koruyucu aile olmak için dilekçe ile başvuruda bulundu.10 ailemize statü verilerek 11 aile yanına 2018 yılında 20 çocuk yerleştirilmiştir. Şu an ilimizde 33 aile yanında 45 çocuk bulunmaktadır.2018 yılı içerisinde 1 çocuğumuz il dışında aile yanına evlat edinmek sureti ile yerleştirildi. Aynı zamanda 2018 yılı içerisinde 3 aile evlat edinmek üzere başvuruda bulunmuştur.2 çocuk evlat edinme kapsamın da aile yanına yerleştirilmiştir.

Doğum Yardımı Erzincan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak 2018 yılında 2666 kişiye 1.146.481.72 TL nakdi doğum yardımı yapılmıştır.

Çocuk alanında 2018 yılında Çocuklar Ekranla Değil Akranla Büyüsün, Okul Destek Projesi, Yabancı çocuklara yönelik Sosyal Uyum Projesi ilimiz genelinde oluşturulmuştur.

ENGELLİ HİZMETLERİ

Engelsiz Yaşam Merkezi Müdürlüğü ;Zihinsel engellilerden korunmaya ve bakıma muhtaç 13 + yaş ve üzerindeki Engelli Bireylere (kadın) yatılı olarak hizmet verilmektedir. Kuruluşumuz 60 +6 (umut evi ) olmak üzere 66 kapasiteli olup, halen kuruluşta devamlı kalan 63 engelli ve misafir olarak 4 olmak üzere 67 engelli bireyimiz kalmaktadır. Engelli bireylerimize sosyal kültürel ve sportif faaliyetlerle destek vermekteyiz. Bilgi ve becerilerinin geliştirebilmeleri için kurs ve atölye çalışmaları, destek eğitimleri verilmektedir.

Engelli ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın Şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz olarak faydalanabilmeleri için ilimizde engelli bireylerimize 2018 yılı içerisinde 426 engelli vatandaşımıza engelli kimlik kartı verilmiştir. Toplamda ise 3881 engelli kimlik kartı verilmiştir.

Erişilebilirlik Çalışmaları kapsamında; İlimizde Valilik onayı ile kurulan denetleme komisyonu tarafından, denetlemeler devam etmektedir. Toplamda 240 kamu ve özel bina denetlemesi yapılmıştır.

Otizm İle ilgili il eylem planı oluşturulmuş ve eğitimler devam etmektedir.

Evde Bakım Hizmetinden 2018 yılı içerisinde 2065 vatandaşımız faydalanmıştır.

İlimizde faaliyet gösteren iki Özel Bakım Merkezinde toplam 51 engelliye hizmet verilmektedir.

YAŞLI HİZMETLERİ

100.Yıl Atatürk Huzurevi ve YBRM : Kuruluşumuz 84 kapasiteli olup fiilen 80 yaşlıya hizmet verilmektedir. Huzurevi/yaşlı bakımı için yapılan müracaatlardan kurum bakımına yerleşememiş olup yerleşmek için sıra bekleyen toplam yaşlı sayısı 21, Huzurevi/yaşlı bakımı için son bir yılda yapılan müracaat sayısı 29 dur. Ayrıca kuruluşumuzda huzurevi sakinlerimiz için çeşitli sosyal ve sportif faaliyetler düzenlenmektedir. (Hobi Bahçeleri, dokuma ve kilim atölyesi, boyama, sinema, bocce vb…) Türkiye genelindeki huzurevlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Bocce turnuvalarına katılım sağlanmıştır. Bu kapsamda Rize, Ağrı ve Artvin illerine bocce takımımızla birlikte gidilmiştir. 1 Ekim dünya yaşlıları günü münasebetiyle kuruluşumuzda Çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Üniversiteler, Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullar ve Sivil Toplum kuruluşları tarafından kuruluşumuzda yaşlılarımızın moral ve motivasyonlarını yüksekte tutmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.

Refahiye Huzurevi ; 18.10.2016 tarihinde Hizmete açılan Refahiye Huzurevi 50 kapasiteli olup fiilen 49 yaşlımız kalmaktadır. Kuruluşumuzda yaşlılarımızın aktif yaşlanma sürelerini uzatmak adına bir dizi etkinlik, kültürel ve sportif faaliyetler yapılmaktadır. Doğum günü ve özel günlerin kutlanması, Dini Gün ve Gecelerin İhya Edilmesi, piknik, ilçe ve şehir dışı gezileri, sinema, hobi atölyeleri ve bocce sporu ve yaşlıların talepleri doğrultusunda dini konularda Kuruluş Din Görevlisi tarafından kendilerine kuruluş teras katında dini programlar düzenlenmektedir.

KADIN HİZMETLERİ

Kadın Konuk Evi Müdürlüğü ; 2018 yılı içerisinde 108 kadın ve beraberindeki 99 çocuk bu hizmetten yararlandırılmıştır

Şiddet Önleme ve İzleme Müdürlüğü; açıldığı gün itibariyle Müdürlüğümüz bünyesinde rehberlik ve yönlendirme, tedbir kararlarının uzatılması, barınma (ilk kabul birimi, kadın konuk evi), hukuki destek, psiko-sosyal destek, İş Kur’a yönlendirme gibi hizmet modellerini bünyesinde eyleme geçirmektedir. 2018 yılı içerisinde Erzincan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü bünyesinde 1050 kişi; rehberlik, danışmanlık, barınma, hukuki destek, tedbir, takibi, tedbir istemi, nakil ve psiko-sosyal destek gibi 3449

hizmet modelinden faydalandırılmıştır. 2018-2021 yıllarını kapsamakta olan, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Erzincan İl Eylem Planı hazırlanarak yürürlüğe girmiş ve bu doğrultuda, İlimiz genelinde 35 kamu kurum/kuruluşunda 4672 kişiye; kadına yönelik şiddetle mücadele, erken yaşta ve zorla evlilikler, toplumsal cinsiyet eşitliği/eşitsizliği konularında eğitim programı düzenlenmiştir. Bunun yanı sıra bedelli askerlikten faydalananlara yönelik düzenlenen 21 günlük temel askerlik eğitim programı kapsamında; Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Kadın Erkek Eşitliği konularına ilişkin eğitim planlaması yapılmış ve 2018 yılı Ekim ayından itibaren 2868 kişiye eğitim programı düzenlenmiş olunup 2019 planlamasına geçilmiştir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında il genelinde farkındalık etkinlikleri düzenlenmiştir.

ŞEHİT YAKINI VE GAZİLER

2018 yılı içerisinde 22 şehit ve gazi yakını istihdam ataması yapılmış, 44 adet ücretsiz seyahat kartı başvurusu alınmıştır. Yine yıl içerisinde 277 aile ziyaret edilerek hediye takdim edilmiştir. Özel günlerde tüm şehit yakınları ve gazilerimiz ile ilimiz protokolünün de katıldığı programlar düzenlenmiştir. Şehit yakınları ve gazilerimize rehberlik hizmeti verilmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here