Muzaffer Koşan

Erzincan’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda program düzenlendi.

Programa Vali Mehmet Makas, Hanımefendi Elif Makas, 3. Ordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay, 3.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek, Erzincan Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Halil Odabaş, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan Eski Milletvekili Sebahattin Karakelle, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sala okunması ile başlayan program Kur’anı Kerim okunup, duaların edilmesi ile devam etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka seslenişi canlı olarak dev ekranda izlendikten sonra, 15 Temmuz gecesi yaşananların anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve son Başbakan Binali Yıldırım’ın, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajları okundu.

Ardından 251 şehit için Türk bayrakları ile 2 bin 500 metre koşan sporcular, koşunun sonunda ellerinde taşıdıkları Türk Bayrağını Vali Mehmet Makas’a teslim ettiler. Sporcuları bu anlamlı koşularından dolayı tebrik eden Vali Makas, günün anısına sporculara birer sertifika verdi.

Protokol konuşmaları ile devam eden programda; sırasıyla Erzincan Sivil Toplum Platformu Başkanı Sebahattin Karanlık, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, günün anlam ve önemine ilişkin birer konuşma yaptılar.

Belediye Başkanı Bekir Aksun, konuşmasında; “Tam dört yıl önce, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içine sızmış dış güçlerin ipoteği altındaki dar bir kadro devleti işgal, iç barış ve huzur ortamını imha etmek için harekete geçmiştir. Milli birlik ve beraberliğimiz üzerinde hesap yapanlar, Türk Milleti’nin varlığına, birliğine, dirliğine ve tarihsel sürekliliğine kanlı cephe açan iç ve dış işgal güçleri FETÖ’yü kullanıp silahlandırarak emellerine ulaşmak istemişlerdir.

O hain gecede tüm kurumlarımızın koordinasyonu, vatan paydasında buluşan tüm siyasi partilerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın mensuplarının birlikteliği yeni bir ruh ve heyecan kazandırmıştır. Bu ruh ve heyecanla Türk Devletinin ve seçilmiş hükümetinin yanında yer alan, demokrasimiz ve cumhuriyetimizin kazanımları için sabahlara kadar gözünü kırpamadan demokrasi nöbetleri tutan, birlik ve beraberliğimize sahip çıkan kalbi vatan için atan Erzincanlı hemşehrilerimi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyor, sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Darbecilerin gasp ettiği tanklar altında ezilseler de teslim olmayan, korsan savaş uçaklarının sortileri ve sonik patlamalarına boyun eğmeyen, helikopterlerden açılan ateşlere hedef olsa da korkmayan, meydanlarda, yollarda, köprülerde canını siper eden Türk Milleti’nin evlatlarıyla ne kadar övünsek azdır. Milli birlik ve dayanışma ruhu kirli bağlantıyı yerle bir etmiştir.

Türk milleti vatanında Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ilk kez namus ve haysiyet müdafaası yapmıştır. O gece okunan selalar Türk milletinin istiklal sancağının manevi ve maşeri temsili olmuştur.

FETÖ ve benzeri yapılanmaların devletin ve milletin güvenliğine, geleceğine, tarihi gerçeklerine ne kadar zararlı oldukları sarsıcı ve somut tecrübelerle sabitleşmiştir. Çocuklarımızı, gençlerimizi gayr-i milli fikir ve ideallere yönlendirmek isteyen emperyalist uşaklarının karşısında necip Türk milleti ve onun evlatları 721 yıl önce söğütte,567 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi, Anadolu topraklarını İstikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz bu ülkeyi bölmek, parçalamak isteyen hainlere karşı Çanakkale de, Dumlupınar da ne cevap vermişse 15 Temmuz da da aynı cevabı vermiştir. Gençlik bir milletin geleceğe dair en kıymetli hazinesidir. Biz gençlerimizin kimsenin ellerine bırakmadan kendi milli kültür ve değerlerimize göre yetiştirmeli onların ülkü ve ideallerini Türk Milleti’nin tarihi sorumlulukları ilke belirlemeliyiz. Sahip çıkacağız! bu gençliğin hiç kimsenin tahakkümü altında kalmasına müsaade etmeyerek Türk Devleti’ni 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda bölgesinde ve dünyada lider ülke Türkiye ülküsüyle yetiştirmek hepimizin asli vazifesidir.

Milletimize olan güvenimiz tamdır! Bu vatanı karşılıksız sevenler bu ilkeli duruşlarında hiçbir zaman vazgeçmeyecektir. Hafızamızı zinde tutmalı kardeşlik hukukumuzu güçlendirmeliyiz. Unutmayalım ki muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur! Bu duygu ve düşüncelerle günün anlam ve önemine binaen başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm  şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize uzun ömürler diliyorum.

Cenab-ı Allah’tan niyazım odur ki bu millete bir daha böyle kara geceler yaşatmasın” dedi.

Son olarak kürsüye gelen Vali Mehmet Makas, “Anadolu insanı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toprağına sığmaz olmuştur. Ne zaman ki bu mücadele başladı, batılın temsilcileri aman ha bu millet ayağa kalkmasın diyerek; işte o vakit kendi içimizden devşirdikleri vasıtasıyla hak ve hukuk için yürüyen Anadolu çocuklarını indirmek adına hepimizin bir daha yaşamak istemediği 15 Temmuz gecesini planladılar. Fakat bir şeyi hesaplayamadılar. Bu halkın içinde yediden 70’e Şehadet için koşan evlatları var. Bu Millet hakka hizmet halka hizmet anlayışı ile bugün Libya’da, İdlip’te İHA’mızla, SİHA’mızla mazlumun yanında biz varız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Dünya bu milleti adalet için çağırıyor. Liderliği ile hepimizin idolü olan Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere onun yol arkadaşı Erzincan’ımızın yetiştirdiği Medarıiftiharımız Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, ona destek veren tüm siyasi liderlerimize ilimiz ve şahsım adına gönülden teşekkür ediyorum. 251 şehidimizin mekanları Cennet‘tir. İnşallah şefaatlerine nail oluruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Sedat Uçan’ın Kahramanlık Türküleri, Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun söyleşisi ile devam eden program, meydanda ve tüm camilerde saatlerin 00:13’ü gösterdiği sırada salalar okundu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here