Muzaffer Koşan

Türkiye Dağcılık Federasyonu(TDF) 2019 faaliyet programı çerçevesinde Ergan dağı önemli faaliyetlere ev sahipliği yapacaktır.

Bilindiği gibi Ergan dağı kış sporlarının yapılabileceği önemli bir potansiyele sahiptir. Nitekim 2013 yılında Ergan Kayak Tesisleri uluslararası dağ kayağı yarışması ile birlikte hizmete açılmıştır. 2016 yılında yine uluslararası dağ kayağına ev sahipliği yapmış ve geçtiğimiz yıl ise Ergan Dağında ülkemizde ilk defa yapılan Dağ Kayağı Dünya Kupası yarışması mükemmel bir organizasyonla Ergan dağı taçlandırılmıştır.

Konu ile bilgi veren TDF dağ kayağı kurulu, merkez hakem kurulu ve Erzincan Dağcılık ve Kayakçılık İhtisas Kulübü (EDKİK)başkanı Öğretim Görevlisi Yılmaz Ünal, Ergan dağının uluslararası kış sporlarının yapılabileceği önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirirken Ergan dağı, Kazankaya, Akbaba, Tatlısu ve Karakaya üzerinden Esence Yedigöller rotası Dünya Dağ Kayağı Federasyonu (ISMF) tarafından uluslararası kış sporlarından dağ kayağı yapılabileceği bölgeler olarak tescillenmiştir dedi. Ünal daha sonra 2019 yılı içerisinde dağcılık federasyonu olarak Kemaliye ve Ergan dağında yapılacak faaliyetleri şu şekilde sıraladı.

05-11 Ocak 2019 Dağ Kayağı Temel Eğitimi U23

20-27 Ocak 2019 Dağ kayağı milli takım kampı

11-17 Şubat 2019 Dağ kayağı ileri seviye eğitimi U23

04-10 Mayıs 2019 Dağcılık temel eğitimi-Kemaliye

31Ağustos-02 Eylül 2019 Kaya tırmanış şenliği-Kemaliye

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here