Muzaffer Koşan

Erzincan Halk Eğitim Merkezi  ve Akşam Sanat okulu tarafından verilen kurslarda yıl boyunca hazırlanan ürünlerin sergilendiği sergi açılışı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen açılışa Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın eşi Hatice Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Org. İsmail Serdar Savaş’ın eşi Nesrin Savaş, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Basın Yayın Enformasyon Erzincan İl Müdürü Yahya Tekin, kursiyerler ve davetliler katıldı.

Düzenlenen sergi ile ilgili olarak bilgi veren Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün; “Dönemin sonu geldikçe öğrencilerimiz olsun, kursiyerlerimiz olsun onların yapmış olduğu güzel çalışmalara şahit olmak bizim için gerçekten çok sevindirici bir durum. Bugünde Halk Eğitim Merkezimizin bünyesinde bulunan el sanatları, giyim teknolojisi, hat sanatı, tezhip sanatı ile ilgili olarak merkez ilçedeki Halk Eğitim Kurslarımızın ortaklaşa bir araya gelmek suretiyle bir yılsonu sergisini şuanda açmış bulunuyoruz. Gezdikten sonra kursiyerlerimizin içlerindeki o güzellikleri nasıl nakışlara işledikleri, nasıl resimlere ve tuallere işledikleri bir kez daha gördük. Burada ilimizde toplam geçen yıl bin 294 kursumuz açılmıştı. Şuanda bin 342 kursumuz açıldı. Yaklaşık hem geçen yıl hem bu yıl 28 bin 700 civarında kursiyerimiz bu kurslarımıza il genelinde müracaat etti. Burada Hayat Boyu Öğrenmeyle ilgili olarak özellikle Hayat Boyu Öğrenmenin içerisindeki en büyük anlam ve derinlik şu, eğitimin belli bir zaman ve belli bir mekan ile sınırlandırılmaması bizim için gerçekten çok anlamlı ve önemli. Eğitimi ve öğretimi belirli bir zamana sıkıştıramayız. Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz desturu içerisinde doğumdan ölüme kadar sürekli devam eden bir çalışma işte burada bunun örneklerini gördük. Yaşı ne olursa olsun,  burada çok yaşlı olan tecrübeli olan kursiyerlerimiz var usta öğreticilerimiz var. Eğitim durumu ne olursa olsun ilkokul mezunları burada var. İlkokul, ortaokul, lise, üniversite mezunları var. Dolayısıyla eğitimin ne yaşı ne zamanı nede zamanı vardır. İşte tamda bu olguyu doğrularcasına tüm dünyada 1900’lü yılların sonunda ülkemizde 2000’li yılların başında Hayat Boyu Öğrenme farklı bir anlam kazandı. Bu beyanda Milli Eğitim Bakanlığımız 2000’li yılların başında itibaren Hayat Boyu Genel Müdürlüğünü koydu. Bu şekilde yaygın eğitim olarak Halk Eğitim Merkezlerimizde okuma yazma kursları, genel kurslar, mesleki kurslar olmak üzere bunlar ki ilimiz hem Türkiye ortalamasının üzerinde hem de Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasını üzerinde nüfusa oranla kursiyerlerimiz var. Her yıl bu kurslarda Yeni yeni farklı çalışmalar görmemiz bizim açımızdan eğitim ve öğretimle ilgili kursiyerlerimizin bakış açılarının çok farklı bölgelere kaydığını görmek bizi ayrıca sevindiriyor. Aynı çalışmaları değil bu yıl farklı çalışmaları bu yıl biraz daha fazla gördük” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here