Muzaffer Koşan

Erzincan’da Sümer Özel Meslek Eğitim Okulunda eğitim gören hafif mental (öğrenme güçlüğü) rahatsızlığı bulunan öğrenciler aldıkları eğitimlerle meslek hayatına hazırlanıyorlar.

Erzincan’da Sümer Özel Meslek Eğitim Okulunda eğitim gören hafif mental rahatsızlığı bulunan öğrenciler, yeteneklerini konuşturarak yaptıkları çalışmalarla hayranlık uyandırıyor.

Erzincan’da Sümer Özel Meslek Eğitim Okulunda eğitim gören hafif mental (öğrenme güçlüğü) rahatsızlığı bulunan öğrenciler için açılan 4 atölyede, güzellik cilt bakım, mobilya dekorasyon, el sanatları, yiyecek içecek alanların da ve kuaförlük atölyesinde aldıkları eğitimler ile meslek hayatına hazırlanıyorlar. Haftada 16 saat atölyelerde eğitim alan öğrenciler ileride istihdamlarına katkı sağlaması için ilgi duydukları mesleklerin inceliklerini öğreniyorlar.

Öğrenciler: “Burada bahçeden taş toplayıp ev yaptım. Bahçeli ev yaptım. Hayalimde ki evleri yaptım. Havuz yaptım. Bahçe yaptım” , “Kasnak işliyorum. Resme bakarak, sayarak renklerine göre işliyorum. El becerisi, dikiş gibi şeyler öğreniyorum” , “Burada pasta yapıyoruz. Ondan sonra makarna salatası falan yapıyoruz. Çay demleyip içiyoruz. Yıkıyoruz. Sonra da pas pas atıp bitiriyoruz. Burada eğleniyoruz” , “Maşa öğrendik, düzleştirici öğrendik, tost öğrendik, türban öğrendik, cilt bakımı öğrendik. Kuaför de olan her şeyi öğreneceğiz. Burada öğrendiklerimizi evde yapıyoruz”, “Maşa yapıyoruz. Düzleştirici yapıyoruz. Maske yapıyoruz. Tost yapıyoruz. Cilt bakımı yapıyoruz” dediler.

Öğretici Gülhan Sarıgöl, ise: “Estetisyenim, güzellik uzmanıyım, kuaförüm. Burada öğrencilere cilt bakımı öğretiyorum. Saç bakımı öğretiyorum. Şuan ki aşamamız fön çekimi, dalgalı maşa, o tarz işlemler yapıyoruz” dedi.

Okul Müdürü Yunus Kabil, okulda ki çalışmalar hakkında: “Okulumuz da şuan da 83 tane öğrencimiz eğitim almaktadır. 4 tane atölyemizde güzellik, cilt bakımı, mobilya dekorasyon, el sanatları, yiyecek içecek alanında çocuklarımız 16 saat haftada atölyelerde eğitim yapıp 14 saatte normal akademik derslerini yapmaktadır. Tabii bu atölyelerimizde çocuklarımızı eğitmemizin en büyük amacı ileriye yönelik istihdamlarında, işe yerleşmelerinde katkı sağlamak. Burada meslek öğreniyorlar. Kuaförlük mesleğini öğreniyorlar. Cilt bakımını öğreniyorlar. El sanatlarında yine meslek öğreniyorlar. Yiyecek içecekte öğrendikleri, mobilya dekorasyonda öğrendiklerini mezun olduktan sonra istihdama yönelik işe yerleştirmede kolaylık kazanıyorlar. Ayrıca rehabilitasyonlarında, el göz koordinasyonlarında ilerlemelerine katkı sağlıyorlar. Biz okulumuz olarak Avrupa Birliği projeleri yapmaktayız. Bu projelerimiz 3 yıldır da İngiltere da Dudlay koleji ile bir çalışma yapmaktayız. 2 yıldır yiyecek içecek atölyemiz de ki çocuklarımızı götürdük. Orada staj yaptılar.  Daha sonra mobilya dekorasyon çocuklarımızı götürdük. İngiltere Dudlay’de bir staj yaptılar. 3 haftalık. Bu yılda kat hizmetleri ile ilgili bir projeyi geçirdik. İnşallah Mart ayı içerisinde çocuklarımızı götüreceğiz. İngiltere Dudlay kolejinde bir staj yapacaklar. Önümüzde ki yıl da kat hizmetleri ile ilgili atölyemizi okulda açacağız. Özellikle otellerde yardımcı eleman olarak çocuklarımızın yerleştirilmesinde katkı sağlayacak. Devletimiz sağolsun. Son yıllarda atölyelere çok önem verdi. Bizim çocukların mesleki eğitimi çok önemli. Bu konuda son birkaç yıldır atölyelerimiz yenilendi. Çok güzel bir hale geldi. Ülkemiz özellikle özel eğitim alanında son yıllarda harika çok güzel işler yapıyor. Yeni atölyeler yapıyor. Eğitim öğretim konusunda çok çok güzel şeyler yapıyor. Tabii sadece özel eğitim değil ülkemizde dezavantajlı guruplar, bunlar yaşlılar olsun, kimsesiz çocuklar olsun, bizim özel eğitim öncelikli olsun, çok çok harika işler oluyor. Çok güzel çalışmalar oluyor. Bunun yansımasını da okulumuzda Erzincan’da Sümer Özel Meslek Eğitim Okulunda gördüğünüz gibi atölyelerimizin bu hale gelmesi sağolsun devletimiz bu hale getirdi. Çocuklarımız bunlardan yararlanarak hem eğitim döneminde katkı sağlıyor, hem de mezun olduktan sonra istihdamlarına yönelik işe yerleştirilmesinde, burada ki eğitimleri ile aldıkları diploma ile işe yerleştirilmesinde fayda sağlıyor. Çoğu çocuğumuzu da bu yönde işe yerleştiriyoruz” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here