Muzaffer Koşan

Yaylabaşı Ortaokulu ve İlkokulu’nda gerçekleştirilen, “Eğitime Hareket Kat” adlı proje ile hareketsizlikten doğan hastalıkların önüne geçmek ve ders verimliliğini artırabilmek hedefleniyor.

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, Yaylabaşı Ortaokulu ve İlkokulu’nda gerçekleştirilen, yürütücülüğünü Beden Eğitimi Öğretmeni Mehmet Yıldız’ın yaptığı “Eğitime Hareket Kat” adlı projenin çalışmalarını yerinde gördü ve inceledi.

Projeyi yerinde inceleyen İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, öğrencilerin hareketsizlikten doğan rahatsızlıklarının önüne geçmeyi ve uzun süren ders saatlerinde verimliliği en üst düzeye çıkarmayı hedeflediklerini, öğrencilerin de projeye olan ilgilerinin üst düzey olduğunu belirtti.

Yaylabaşı Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Mehmet Yıldız, “Eğitime Hareket Kat” projesi ile hareketsizlikten doğan hastalıkların önüne geçmek ve ders verimliliğini artırabilmek için proje geliştirdi.

Projenin uygulanması hakkında bilgiler veren Beden Eğitimi Öğretmeni Ve Proje Koordinatörü Mehmet Yıldız, uygulamaya koydukları proje ile ilgili açıklamasında; “Günümüzde toplum ve bireyi tehdit eden hemen hemen bütün hastalık ve rahatsızlıkların az ya da çok fiziksel aktivite ile ilişkisi var. Egzersiz yoksunluğu veya yetersizliği küçük yaşlarda başlamakta ve büyük sıkıntılar yaşatmakta. Uzayan eğitim süreleri göz önüne alındığında öğrencilerin ciddi bir hareketsiz yaşama maruz kaldığı görülüyor. Hareketsizlikten dolayı obezite, iskelet problemleri, kalp rahatsızlıkları vb. hastalıklar meydana geliyor.

Eğitim öğretimde verimliliği üst düzeye çıkarmak için hareketli bir ortam hazırlanmalı, öğrencilerin fiziksel ve zihinsel gelişimi desteklenmelidir. Bu nedenle bizler de bu proje ile bu sorunların önüne geçmek adına önemli bir adım attığımızı düşünüyoruz.

Beklediğimiz sonuçlar ise;

Ders motivasyonunu arttırma ve verimliliği en üst düzeye çıkarır. Hareketsizliğin önüne geçer. Hareketsizlikten doğan obeziteye engel olur. Kendinize olan güven duygunuzu arttırır. Fiziksel zindeliğinizi geliştirerek, hayata daha yaratıcı olarak adapte olmanızı sağlar. Vücudunuzun dik durmasının gelişmesini sağlar. Zihinsel uyanıklılığınızı artırır. İyi bir fiziksel görünüş sağlar. Endişe ve kuruntularınızı azaltır. Yaralanmalara karşı korunmayı sağlar. Soğuk ortamlara çabuk adapte olma kabiliyetinizi artırır. Bel ağrılarının hafiflemesine ve kurtulmanıza yardımcı olur. Eklem esnekliğini korur ve gelişmesine yardımcı olur.  Fazla kalorilerin yakılmasına yardımcı olur” dedi.

Beden Eğitimi Öğretmeni Mehmet Yıldız, tarafından okulda uygulanan proje ile öğrenciler derslerinde daha başarılı oluyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here