Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan’da görev yapan basın mensupları ile öğle yemeğinde bir araya geldi.
Düzenlenen toplantıya Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Koşan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ergün Kutlusoy, Prof. Dr. Ercan Ekinci, Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi H. Ferit Bayata ile Erzincan’da ki yerel ve yaygın basın çalışanları katıldı.
Rektör Prof. Dr. Levent, toplantıda, Üniversitemizin Dünya Üniversiteleri Sıralaması Merkezi tarafından yayınlanan sıralamada önceki yıllara göre kayda değer bir yükseliş göstererek; Dünya Üniversiteleri arasında 1348, ülkemiz üniversiteleri arasında ise 27’ci olduğunu belirtti.
Dünya Üniversiteler Sıralaması Merkezi (CWUR- Center from World University Rankings)   2020’de ilk 2 bin’e giren üniversiteleri yayınladı. Bu sıralamada Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Dünyadaki 20 bin üniversite içinde ilk yüzde 6,8’e girmeyi başardı.
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, ‘Dünya Üniversiteler Sıralaması Merkezi’ tarafından yayınlanan sıralamada önceki yıllara göre kayda değer bir yükseliş göstererek; Dünya Üniversiteleri arasında 1348, Türkiye’deki üniversiteler  arasında ise 27’inci oldu.
 Her yıl;  eğitim kalitesi, mezunlarının istihdamı, araştırma makalelerinin sayısı ve atıf sayılarına göre yapılan tamamen objektif değerlendirmelerle küresel çapta Üniversitelerin sıralamasını yapan tek kurum olan Dünya Üniversiteler  Sıralaması Merkezinin yayınladığı verilere göre; Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nin, geçtiğimiz yıla göre   bin 464’üncü sıradan bin 348’inci sıraya, Ülke sıralamasında ise  33’üncü sıradan  27’inci sıraya  ilerlemiş olduğu görüldü.  Böylece Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Dünya sıralamasında 116, Ülke sıralamasında  ise 6 basamak birden yükselmiş oldu. İlgili kuruluşun internet adresinden (cwur.org) yayınlanan verilere göre, Türkiye’den 52 üniversitenin ilk iki binlik listeye girme başarısı gösterdiği izlenirken, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu 19 üniversite geçtiğimiz yıla göre sıralamadaki yerinde ilerleme, 33 üniversitenin ise sıralamadaki yerinde gerileme olduğu gözlendi.
Rektör Prof. Dr. Akın Levent, yaptığı açıklamada “Dünya Üniversiteler Sıralaması Merkezinin 08 Haziran 2020 de yayınladığı ilk 2000’e giren Üniversiteler sıralamasında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, dünyadaki 20.000 üniversite içinde  ilk % 6,8’e girerek büyük bir başarı göstermiştir.
Her yıl; Eğitim kalitesi, mezunlarının istihdamı, araştırma makalelerinin sayısı ve atıf sayılarına göre yapılan tamamen objektif değerlendirmelerle küresel çapta Üniversitelerin sıralamasını yapan tek kurum olan Dünya Üniversiteler  Sıralaması Merkezinin yayınladığı verilere göre; Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nin, geçtiğimiz yıla göre   1464’cü sıradan 1348’ci sıraya, Ülke sıralamasında ise 33’cü sıradan  27’ci sıraya  ilerlemiş olduğu görüldü. Bir başka deyişle Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Dünya sıralamasında 116, Ülke sıralamasında  ise 6 basamak birden yükselmiş oldu.
İlgili kuruluşun internet adresinden (cwur.org) yayınlanan verilere göre, Ülkemizden 52 Üniversitenin ilk 2000’e girme başarısı gösterdiği izlenirken, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu 19 Üniversite geçtiğimiz yıla göre sıralamadaki yerinde ilerleme, 33 Üniversitemizin ise sıralamadaki   yerinde gerileme olduğu görülmektedir.
Yeni kurulan 39 üniversitemizden, İlk 2000’de yer alan   2 üniversiteden biri olmayı başaran  Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nin bu başarısında emeği geçen tüm öğretim elemanlarımıza teşekkür ediyor, Üniversitemizin eğitim kalitesi, mezunlarının istihdamı, araştırma çıktılarının sayısı ve tanınırlığı için tüm öğretim elemanlarımız, personellerimiz ve öğrencilerimizle birlikte çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here