Muzaffer Koşan

Dünya da ve Türkiye’de tek olan ve kullanım ömrünü tamamlamış lastiklerden elektrik üretimi yapan ERA Çevre Teknolojileri Anonim Şirketi, Erzincan’da faaliyetlerine devam ediyor.

Türkiye’de her yıl 550 bin tona yakın taşıt lastiği atık hale geliyor. Çevreye ciddi zararı olan bu lastikler Erzincan’da çevre dostu bir işletme olan ERA Çevre Teknolojileri Anonim Şirketinde geri dönüştürülüyor. Atık halde bulunan lastikler yüzde yüz dönüşümle yeniden ekonomiye kazandırılıyor. Tesis de atık lastiklerden elektrik enerjisi başta olmak üzere farklı ürünlere dönüştürülüyor. Günde 40 ton lastik işlenen işletmede işlenen lastiğin her parçası değerlendiriliyor.

İşletme Müdürü Ergin Özkök; “Günde 55 ton ömrünü tamamlamış lastik gelir işletmemize. 55 ton lastiğin 15 tonu çelik tel olarak ayrılır. Çok kaliteli bir çeliktir. Demir çelik sektöründe ham madde olarak kullanılır ve tekrar eritilerek blok haline getiriliyor. Ekonomiye kazandırılıyor. 15 ton çeliği aldıktan sonra 40 ton lastiğimizi küçük parçalara ayırırız. Bunların bir kısmını granür olarak halı sahalarda, çocuk oyun parklarında, yer karosu imalatında kullanılır. Bir kısmı da elektrik üretimi için gazlaştırma bölümüne gider. Gazlaştırma bölümünde proliz teknolojisini kullanıyoruz. Oksijensiz ortam da yüksek sıcaklıkta gaz üretiyoruz. Bu gazı daha sonra soğutarak sıvı hale getiriyoruz. Ürettiğimiz sıvının ismi prolitik yağ. Çok değerli ve kaliteli bir yağdır. Jeneratörlerimiz de bu yağı kullanıyoruz. Günlük yaklaşık 80 Megawatt civarında bir elektrik üretimimiz var. Yıllık ta 40 bin megawatt’lık bir üretimimiz var. Yaklaşık 15 bin hanenin elektrik üretimini karşılayabilecek kapasitede bir üretim yapıyoruz. Bu üretimlerin dışında Karbon Siyahı adını verdiğimiz başka bir ürün daha üretiyoruz. Bu çok önemli bir madde. Bizim ana ürünlerimizden biri aslında. Türkiye’de üretimi yapılmayan bir madde. Dünyanın en büyük beşinci ithalatçısıyız biz. Türkiye’de bu çapta en çok biz üretiyoruz. Yaklaşık ülkemizin 225 bin ton karbon siyahı ihtiyacı ve yıllık olarak. Bunun tamamı yurt dışından geliyor. Ve çok ciddi bir ithalat kalemi bu. Kapasitemiz ölçüsünde toplam tüketimin yüzde 5’ini üretebiliyoruz şuan da, amacımız bu üretimimizi daha da artırmak. Karbon siyahı yeniden lastik yapımında kullanılıyor. Lastiğin içerisinde yüzde 20-25 karbon siyahı bulunuyor. Bunun dışında kauçuk sektöründe, boya sektöründe, çok iyi bir bota pigmentlidir. Bunların dışında geliştirilerek toner mürekkebi üretilebilir. Aktif karbon haline getirilebilir. Bunlar çok ileri safhaları. Amacımız bu noktalara kadar da ilerlemek. Prolitik yağ çok değerli bir yağdır. Yaklaşık 11 bin kilokalori ısıl değere sahiptir. Bir çok farklı petrol türevinden oluşur. İçerisinde nafta, uçak yakıtı, benzin, motorin gibi ürünler var. Biz bunları ayırmıyoruz. Bu hali ile jeneratörlerimiz de elektrik enerjisine dönüştürüyoruz.

Tesisimizde şuan da 10 bin ton ömrünü tamamlamış lastik var. Biz bunları toplamasaydık, yol kenarlarında, dere yataklarında, çöplüklerde yüzyıllar boyunca kalmaya devam edecekti. İşletmemizde 60 personel çalışıyor bunun dışında lastik toplayan ekiplerimizle birlikte yaklaşık 100 kişilik bir istihdam sağlıyoruz.

Biz dünyada ve Türkiye de tekiz. Bu alanda ilk elektrik üretim lisansını biz aldık. Atık lastiğin elektriğe dönüştürüldüğü bir süreç var burada. Bu süreci 2016 öncesi ve 2016 sonrası diye ikiye ayırmak lazım. 2016 yılında Enerji Bakanımız Berat Albayrak’ın öncülüğü ile ömrünü tamamlamış lastikler biokütle kapsamına alındı. Yenilenebilir enerji statüsünde elektrik üretiyoruz. Bu sektörün önünü açtı. Bu işe şuan da çok büyük ilgi var” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here