Muzaffer Koşan

Meyvecilik sektöründe büyük aşamalar kaydederek kalite ve verim noktasında büyük artış yakalayan Erzincan’da sözleşmeli meyvecilik devri başlamasının ardından Erzincan’da üretilen elmalar bebek maması olarak dünya bebeklerine armağan ediliyor.
Erzincan’da yürütülen Elma Entegre Mücadele Projesi kapsamında yetiştirilen elmalar, şehirde ki özel bir firma tarafından püre haline getirildikten sonra bebek maması yapılmak üzere İspanya´ya gönderiliyor. Tarım ve Ormancılık İl Müdürlüğüne bağlı ziraat mühendislerinin kontrolünde, belirlenen oranlarda ilaçlama ve gübreleme çalışması yapılan bahçelerden toplanan elmalar dünya bebeklerine mama oluyor.
Bahçelerde yetiştirilen elmalar, üreticiler ve işçileri tarafından toplanarak, püre, meyve suyu konsantreleri ve organik sebze-meyve sektöründe faaliyet gösteren bir firmaya teslim ediliyor. Bu firmanın tesislerinde püre haline getirilen elmalar, bebek maması yapılmak üzere İspanya´ya ihraç ediliyor.
Tarım Ve Orman İl Müdürü Murat Şahin: “Bölgemizde meyve merkezlerinde biri olma yönün de hızla ilerleyen ilimiz son yıllarda özellikle organik üretime büyük hız verdi. Şuan da bin 500 ton yıllık, çeşitli ülkelere yaklaşık 10 ülkeye ihraç edilmekte. Bahçelerimizden elde edilen meyve konsantresi bunlar özellikle Fransa ve İspanya başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerine ve kuzey ülkelerine ihraç edilmekte. Burada sanayi bölgemizde meyve konsantre fabrikası özellikle bunu organize ederek yani çiftçilerimizle sözleşme yaparak organik tarım uygulamasını il müdürlüğümüz teknik personelleri ile birlikte sözleşmeli olarak artırmakta ve devam ettirmekte. Zaten bizim amacımızda özellikle organik alanları artırabilmek. Son iki yılda organik alanları yüzde yüz artırarak 5 bin dekarı aştık şuanda meyvecilik olarak. Özellikle kayısı, vişne ve elma da organik te büyük bir hızla ilerlemekteyiz. Amacımız ilimizde kimyasallarla, pesti sitlerden arınmış bahçeler de organik olarak ve kontrollü olarak kullanılan ilaçlarla da iyi tarım uygulamasını yaygınlaştırarak bölgemizin ve ülkemizin meyve merkezlerinden birisi haline dönüştürmek hedefimiz. İlimizde yetiştirdiğimiz bu meyveler elma, kayısı organik olarak ürettiğimiz bu ürünler ilimizde ki sanayi işletmelerinde püre haline, konsantre haline dönüştürülerek yurt dışına ihraç edilmekte. Daha önce söylediğim gibi bin 500 ton yıllık ihracımız mevcuttur. Bunlar yurt dışında özellikle bebek mamaları ve diğer meyve konsantresinin kullanıldığı sektörlerde ilimiz ürünleri özellikle tercih edilmekte ve tadı, kokusu, mayhoşluğu aranılan bir ürün haline gelmesini sağlamaktadır” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here