Muzaffer Koşan

Erzincan’da devlet destekleri ile kurulan fabrikalar bölge ekonomisine ve istihdama katkı sağlıyor. Teşvikler sürüyor, makineler harıl harıl çalışıyor. Doğu’ya yapılan devlet destekleri, bölge ekonomisine ve istihdama büyük katkı sağlıyor. Devlet destekleri ile kurulan fabrikalarda onlarca genç istihdam ediliyor. Fabrikalar ayrıca bölge ekonomisinde de katkı sağlıyor.

Erzincan’da faaliyete gösteren AKAJU mobilya fabrikası bunlardan sadece biri.

İşletme sahibi Fatih Keskin, fabrika hakkında bilgiler vererek; “İhracat hedefimiz vardı. Samsun da bulunan fabrikamızın yetmemesi sebebiyle burada cüzi miktarda bir bedelle, öncelikle bedelsiz arsa tahsisi aldık. Yaptığımız bina inşaatında KDV iadesi desteği var. Aldığımız makine teçhizatta KDV istisnası var. Yaptığımız yatırımın yüzde 65’ini vergiden düşüyoruz. Kredi kullanırsanız faiz desteği var. Personel anlamında da sigorta prim desteği var. İş Kur’dan aldığımız destekler var. Erzincan’a geldik. Yatırım yaptık. Bundan da memnunuz. Devlet desteklerinden ve buraya geldiğimiz için memnunuz. İşimizin büyük bir kısmını buraya kaydırdık. 2 aydır üretim yapıyoruz. İş Kur’un destekleri ile 80 kişiyi istihdam ediyoruz. İnşallah ilerleyen günlerde ihracat yapıp bu rakamı 150-200’lere çıkarmayı hedefliyoruz.

Burada ofis mobilyaları, eğitim mobilyaları, raf sistemleri, ağırlıklı olarak da endüstriyel ürünler üretiyoruz. Ürünlerimiz kamu kurumlarına, fabrikalara, eğitim kurumlarına yönelik ürünler. Ağırlık kamu kurumlarına yönelik üretimler. Ama ihracat hedefimiz var. İhracat yapabileceğimiz ürünlerimiz var. Sandalye ve eğitim mobilyaları gibi ürünlerimizi ihracat yapabiliriz” dedi.

Çalışanlar ise Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde kurulan fabrikadan memnun olduklarını dile getirerek; “Fabrika bölgemizde işsizlik sorununu ortadan kaldırdı. Biz gençlere avantaj sağladı. Para kazanıyoruz. İş öğreniyoruz. Bu tarz işletmeler bizim için büyük bir avantajdır”, “Fabrika Erzincan’a çok büyük katkısı oldu. Bizim için de evimize götüreceğimiz ekmek paramızı kazanmamıza sebep oldu. Güzel bir iş sahibi olduk. Böyle desteklerin Erzincan’a yapılması lazım. Bu tarz yatırımlar yapılırsa işsizlik sayısı azalır”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here