Muzaffer Koşan

Cumhuriyet Ortaokulunda yapılan FCL (Future Classroom Lab) geleceğin sınıf laboratuvarı ve öğrencilerinin görsel sanatlar derslerinde yaptıkları çalışmaların sergi açılışı Vali Yardımcısı İhsan Ayrancı, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve davetlilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Açılışın ardından görsel sanatlar dersinde öğrencileri yaptıkları çalışmalar ve FCL sınıfı misafirler tarafından gezildi.

Türkiye’de 8.si açılan FCL sınıfı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimi FCL elçisi Seda Cengiz teknik destekleriyle Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Mehmet Atalay, İngilizce Öğretmenleri Çilem Sultan Özcan ve Damla Çamlıca Daş’ın önderliğinde İngilizce Yabancı Dil Sınıfı olarak tasarlandı.

Sınıf  FCL sistemine uygun olarak altı farklı öğrenme alanından oluşmaktadır. Öğrencilerin sınıf içerisinde kendilerini evlerinin rahatlığında hissedebilmeleri için özel bir informal alan oluşturulmuştur. Bu alanda öğrencileri hem rahatlıkla kitap okuyabilmekte hem de İngilizce etkinlikler yapabilmekteler. Ayrıca yine bu alanda oluşturulan yeşil ekran teknolojisi ile videolar çekerek konuşma becerilerini eğlenceli bir şekilde gerçekleştirebilmekte ve bilgisayar ortamında son teknoloji yazılımlardan yararlanarak video sunumlarını düzenleyebilmekteler.

Sınıfta gerektiği zaman grup çalışması yapmak ve gerektiği zamanda bireysel çalışmalar yapabilmek için tasarlanmış esnek masa, sandalyeler kullanıldı. Bu bölümde öğrenciler masalara yerleştirilen tabletler ile DYNED vb. İngilizce yazılımları rahatlıkla kullanabilmekte.

FCL sınıfındaki öğrenim alanları olan üretim, etkileşim, sunum, araştırma, işbirliği ve geliştirme alanlarını öğrencilerimizin teknolojiye olan ilgisini de kullanarak analiz, sentez, uygulama ve üretim alanlarında yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini desteklemekte. Böylece klasik öğrenme yönteminden ayrılarak 21. yüzyılın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ders ortamı oluşturmaya çalışıldı.

Çocukların boş zamanlarında onları yarıştırmadan, sıkmadan, ezbere dayandırmadan, hevesle, istekle okula gelmelerini sağlamak temel hedef oldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, İngilizce Öğretmenleri Çilem Sultan Özcan ve Damla Çamlıca Daş’a, Görsel Sanatlar Öğretmeni Aslı Güneş’e, FCL´nin yapımında maddi ve manevi katkısı olan herkese teşekkür ederim dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here