Muzaffer Koşan

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Covid-19 salgınından korunma ve yayılması önleme adına özellikle hijyen yönünden işletmelere, işletme çalışanlarına bu konularda bilgilendirmeler ve uyarılar yapılıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin direktifleriyle 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gerekli kontrol ve denetimler Gıda Hijyen Yönetmeliği, Hayvansal Gıdalar için Özel Hijyen Kuralları çerçevesinde hızla devam etmektedir. İçinde bulunduğumuz bu dönemde Covid-19 salgınından korunma ve yayılması önleme adına özellikle hijyen yönünden işletmelere, işletme çalışanlarına bu konularda bilgilendirmeler ve uyarılar yapılmakta. Çalışanların hijyenleri ve üretimde kullanılan ham madde, alet, ekipmanların hijyenik olmaları noktasında denetimler titizlikle gerçekleştirilmekte.

Erzincan Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli gıda kontrol görevlileri denetim gerçekleştirdi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesince son günlerde Dünyada pek çok ülkede yaşanan yeni Korona virüs hastalığı (Covid-19) kaynaklı olağanüstü durum sebebiyle üst düzey önlemler alındı. Bu kapsamda il müdürlüğünde görevli Gıda Kontrol Görevlileri refakatinde denetimler gerçekleştirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından market, fırın ve perakende satış noktaları korona virüse karşı nasıl önlemlerin alınması gerektiği anlatıldı. Özellikle personel hijyeni, el hijyeni, personelin sağlığı, alet ekipman ve işletme dezenfeksiyonu, maske-bone-eldiven kullanımı, hijyen bariyerleri, havalandırma, açıkta gıda satışı yapılmaması gibi konuların virüsün yayılmasında büyük önem arz ettiği gıda işletmelerine anlatıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here