Muzaffer Koşan

Erzincan Belediyesi tarafından şehirde yeni bir atık depolama alanın oluşturulması ve atık gazından enerji üretecek tesisin ihalesini gerçekleştirilmesinin ardından son teknoloji ile kurulan tesis sayesinde hem çöplerin bertarafı sağlanıyor hem de elektrik enerjisi elde ediliyor.

Tesis de günlük 1,5 mw elektrik elde edilerek yaklaşık 6 bin 500 konutun enerjisi karşılanacak. Bu tesis sayesinde atıklardan oluşan metan gazının doğaya salınımı ve atıklardan doğaya karışan sızıntı suları engellenmiş olacak. Ayrıca görüntü ve çevre kirliliğine yol açan çöp dağları da ortadan kalkacak.

Erzincan Belediyesi merkeze bağlı Çağlayan beldesi karayolu üzerinde bulunan yeni bir atık depolama alanı oluşturulması ve metan gazından enerji üretecek tesis üretime başladı. Metan gazından elektrik enerjisi üretimi ile ilgili hazırlanan proje kapsamında bölgeye uygun teknolojiler kullanılarak 600 bin kilovatlık bir enerji üretiminin gerçekleşmesi ve elektrik ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. Tesis sayesinde atıklardan oluşan metan gazının doğaya salınımı ve atıklardan doğaya karışan sızıntı suları engellenerek görüntü ve çevre kirliliğine yol açan çöp dağları da ortadan kalkacak.

3 bin metrekare alan üzerine kurulan ve 2 Milyon 250 Bin Dolar maliyetli tesiste günlük 1,5 mw elektrik elde edilerek yaklaşık 6 bin 500 konutun enerjisi karşılanacak. Ayrıca geri dönüşebilen atıkları ülke ekonomisine kazandırarak dışa bağımlı olunan enerji ve hammadde konusunda büyük bir tasarruf sağlanacak.
Yap işlet devret modeliyle hayata geçirilecek olan tesis sayesinde atıklardan doğaya karışan atık sızıntılarının önüne geçilecek ve patlama riski ortan kalkacak. Proje ile katı atıklardan enerji üretmenin yanında görüntü ve çevre kirliliğinin önüne geçmiş olunacak. Ayrıca mevcut atık depolama alanı da ıslah edilip 40 bin metrekarelik yeşil alan haline getirilecek.

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy: “Şuan da Erzincan’ımızın çöpünün döküldüğü, 40 yıldır çöp depolandığı alandayız. Burada yaklaşık 105 bin metrekarelik bir alan üzerinde vahşi depolama yapılıyordu. Bu güne kadar. Biz görevi devraldıktan sonra bu bölgenin ıslahı ile ilgili ve bu bölgede ne şekilde bir proje yaparsak hem milli ekonomiye katkıda bulunur, hem şehrimizde ki bu kötü görüntüyü ortadan kaldırırız diye bir çalışma başlattık. Bu çalışmada da Allah’a çok şükür geldiğimiz noktada da çöpün hem ıslahı, hem çöp içerisinde bulunan bütan gazından elektrik elde etme ile ilgili projemiz yap işlet devret modeliyle verdik. Ve şuan itibariyle de siteme hazır hale getirdik. Yaklaşık Erzincan’ımız da günlük 200 tona yakın çöp toplanıyor. Bu çöpten elde edilecek enerji 1,5 – 2 megawatt civarında. Buda ne demek. 6-7 mahallemizin günlük elektrik ihtiyacını karşılayacak bir kapasite. Bu kapasite artırılacak mı? Evet ilçelerimiz de ki çöplerin de Erzincan’a taşınması ile toplam olarak günlük 250 tona kadar çıkacak. Buda kapasitenin, elektrik üretiminin kapasitesinin artırılması demektir. Tabii burada belediyemiz yılda 2-3 milyon lira bir gelir elde edecek. Ama esas önemli olan çevre duyarlılığı. Yani belediyemizin bu bölgede ki hem kokunun giderilmesi, hem çöp dağının patlamasının engellenmesi, çöp dağının ıslah edilmesi yeşil alana, mesire alanına dönüştürülmesi hem de enerji elde edilmesi, yani şunu diye biliriz. Kar üstü kar diye bir proje bu. 1,5 megawattlık elektrik üretimleri denemeleri başlamıştır. Yap işlet devret modeliyle 15 milyona mal olmuş bir proje de gerçekten belediyemize çok büyük bir katkı sağlanacak. Yıllık 2-3 milyon lira bir katkı sağlanacak. Hem de ilgili firma bunu 15 yıl yapacak. Yap işlet devret modeliyle çalıştıracak. Daha sonrada belediyemize devri yapılacak” dedi.

Firma Yetkilisi Erkan Karagül: “Erzincan Belediyesi çöp gazından elektrik üretimi ve eski çöp sahasının rehabilitasyonu ile peyzaj çalışmalarında sona doğru yaklaşıldı. Günlük 36 megawaat, aylık 576 megawattlık bir enerji üretimi hedefleniyor projemizde. Yapılan bu yatırım da aşağı yukarı 6-7 bin hanenin elektrik ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Erzincan belediyesinin yaklaşık 35-40 senedir çöpünün taşındığı çöp sahasının rehabilitasyonu ve peyzaj çalışmaları yapılarak aşağı yukarı 40 adet kore kazık sistemiyle dikey bacalar vurulmuştur. Bu sistem sayesinde bu çöp sahasının patlama ve yanma riski tamamen ortadan kaldırılmış olmakla birlikte bu sistemin gazı kurmuş olduğumuz yeni sisteme dahil edilecektir. Buranın tamamen çevreye ve doğaya kazandırılarak yeşillendirilip, ağaçlandırılıp çevreye ve doğaya güzel bir görüntü kazandırılması hedeflenmektedir. Eski çöp sahasının borulama ve sondajlama çalışmaları bitti. Yeni rotlarımızın da yatay borulama sistemi bitti. Yarından itibaren elektrik enerjisini üretip sisteme dahil edip hem doğaya, hem çevreye hem de Erzincan belediyesine büyük bir katkı sağlayacak bir projedir” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here