Muzaffer Koşan

Erzincan Belediyesi tarafından şehirde yeni bir atık depolama alanın oluşturulması ve atık gazından enerji üretecek tesisin ihalesini gerçekleştirdi. Son teknoloji ile kurulacak tesis sayesinde hem çöplerin bertarafı sağlanacak hem de elektrik enerjisi elde edilecek.

Kurulacak olan tesis ile günlük 1,5 mw elektrik elde edilerek yaklaşık 6500 konutun enerjisi karşılanacak. Bu tesis sayesinde atıklardan oluşan metan gazının doğaya salınımı ve atıklardan doğaya karışan sızıntı suları engellenmiş olacak. Ayrıca görüntü ve çevre kirliliğine yol açan çöp dağları da ortadan kalkacak.

Erzincan Belediyesi merkeze bağlı Çağlayan beldesi karayolu üzerinde bulunan yeni bir atık depolama alanı oluşturulması ve metan gazından enerji üretecek tesisin ihalesini geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdi. Metan gazından elektrik enerjisi üretimi ile ilgili hazırlanan proje kapsamında bölgeye uygun teknolojiler kullanılarak 600 bin kilovatlık bir enerji üretiminin gerçekleşmesi ve elektrik ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. Ayrıca kurulacak tesis sayesinde atıklardan oluşan metan gazının doğaya salınımı ve atıklardan doğaya karışan sızıntı suları engellenerek görüntü ve çevre kirliliğine yol açan çöp dağları da ortadan kalkacak.

3 bin metrekare alan üzerine kurulan ve 2 Milyon 250 Bin Dolar maliyetli tesiste günlük 1,5 mw elektrik elde edilerek yaklaşık 6 bin 500 konutun enerjisi karşılanacak. Ayrıca geri dönüşebilen atıkları ülke ekonomisine kazandırarak dışa bağımlı olunan enerji ve hammadde konusunda büyük bir tasarruf sağlanacak.
Yap işlet devret modeliyle hayata geçirilecek olan tesis sayesinde atıklardan doğaya karışan atık sızıntılarının önüne geçilecek ve patlama riski ortan kalkacak. Proje hayata geçtiğinde, katı atıklardan enerji üretmenin yanında görüntü ve çevre kirliliğinin önüne geçmiş olunacak. Ayrıca mevcut atık depolama alanı da ıslah edilip 40 bin metrekarelik yeşil alan haline getirilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here