Muzaffer Koşan

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine uyguladığı baskıcı politikalar Erzincan’da protesto edildi.

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine uyguladığı baskıcı politikalar Erzincan’da protesto edildi. Doğu Türkistan bayraklarını taşıyan grup, ‘Zulme karşı duaya kalk’ sloganı ile Uygur Türklerine destek verdi. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan’da uyguladığı baskıcı politika Erzincan’da protesto edildi. Terzibaba Camiinde kılınan sabah namazının ardından Zulme karşı duaya kalk sloganı ile toplanan grup, ellerinde Doğu Türkistan bayraklarıyla slogan atıp, Çin yönetimine tepki gösterdi.

Grup adına basın açıklaması yapan İnsan ve Medeniyet Hareketi Erzincan Başkanı Hasan Çakmak, Doğu Türkistan’ın 70 yıldır Çin işgali altında yaşayan bir İslam yurdu olduğunu vurguladı.

Doğu Türkistan’ın Filistin, Arakan ve Keşmir gibi zulmün hiçbir zaman eksik olmadığı bir coğrafya olduğunu ifade eden Çakmak, şunları söyledi:

“Daha önceden kültür devrimi altında yaptığı zulümleri yeniden hortlatan komünist dikta yönetimi, bölgeye getirdiği Çinlileri Uygurlularla kardeş ilan ettiğini söyleyerek her eve bir Çinli yerleştirme kararı aldı. 66 yıldır Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan kapalı bir yönetim sistemi altında olduğu için yaşadığı zulümleri dünyaya yeterince duyuramıyor. Baskı altında varoluş mücadelesi veren Uygurlu Müslüman kardeşlerimiz soykırım tehlikesi yaşamaktadır.”

Grup, İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin’in yaptığı duanın ardından dağıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here