Emre Başer

CHP İstanbul Milletvekilleri Zeynel Emre ve Özgür Karabat, CHP İl Başkanı Ayhan Doğan, Merkez İlçe Başkanı Ali Aras ve bazı parti yöneticileriyle birlikte Organize Sanayi Bölgesinde bulunan işletmeleri ziyaret ettiler.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Zeynel Emre ve Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Özgür Karabat bir dizi ziyaretlerde bulunmak için Erzincan’a geldiler.

Yapılan Ziyaret sonrası konuşan CHP İl Başkanı Ayhan Doğan Milletvekillerine Erzincan ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, sorunların yerinde tespiti için bir dizi ziyarette bulunduklarını söyledi.

İstanbul Milletvekili Zeynel Emre konuşmasında  “CHP olarak Türkiye’nin her yerinde ziyaretlerde bulunduklarını belirterek işletmecilerin sorunlarını dinlediklerini ve bu sorunların dosya halinde Genel Merkeze bildirileceğini ifade eden Milletvekili Emre KOBİ’lerin desteklenmesi konusunda Hükümetin yetersiz kaldığını söyledi.

Emre Türkiye’nin her yerinde şu anda chp olarak bu çalışmaları yapıyoruz amacımız şu Türkiye’de özellikle kombileri çok ciddi problemleri var hem pandemiden dolayı ciddi sıkıntıları var hem de genel olarak Ülkedeki kötü ekonominin yansımalarını sonuçlarını his eden yerler buralar. Hem sorunları hem çözüm önerilerini çözüm yapılması gerekenler bunlarla ilgili bir kapsamlı çalışma içerisindeyiz bu gün Erzincan’daki bu ziyaret ettiğimiz tekstil atölyesi gerçekten çok beğendim çünkü buradan ispanyaya dünyaya tanınmış firma olarak ürün yapıp götürmek ülke ekonomisine çok büyük katkısı var.

Gezerken de görmüş olduğum bir şey çalışanlarının yüzde 90 ı kadın olması önemli Ülke ekonomisin bizim ülke sorunlarımızdan biri. Kadınların iş gücüne yeterince katılmaması Türkiye’nin bütün illeri bir birinden güzel sanayide olsun tekstilde olsun batkınızda yüz ölçümü bir birine yakın şehirler birinin nüfusu 10 milyonsa biri kalmış 300 bin herkesin kendi şehrinde çalışa bilmesi ürete bilmesi mutlu bir yaşam sürmesi önemli. bu tür yerlerinde mutlaka teşvik altında desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. bizi bullarda aldığımız izlenimler tespitler bu sürece ilgin kobilerimizin istekleri hepsini not ediyoruz destekleyip genel merkeze önümüzdeki hafta genel başkanımız sadece kobilere ayrıla bir gündemle neler yapılması gerektiğini kamu oyuna açıklayacağız.  Dolayısıyla Erzincan ziyaretimizde şu ana kadar verimli geçtiğini düşünüyoruz bundan sonraki ziyaretlerde aynı çalışmaları aynı verileri yapa caz Türkiye ekonomisinin düzelmesi lazım bunun için her kaynağımız var sadece kötü bir iktidarla yönetiliyoruz yeter ki Türkiye’de çalmayan çırpmayan bir iktidar olsun dünyanın en güçlü ülkesi olur. Dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ise “ülke genelinde yaşanan sorunların yerinde tespiti amacıyla ülke genelinde çalışma yaptıklarını ifade ederek, Erzincan Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaların sayısının artması gerektiğini, istihdama katkı sağlayacak firma sayısının yeterli olmadığını ifade etti. Milletvekili Karabat, pandemi sürecinden olumsuz etkilenen firmaların desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Karabat “Türkiye’nin bütün illerinde kobilerin yaşadığı sorunlar için tespitler yapıyoruz tabi sadece muradımız bu değil burada gördüğümüz eksiklikleri değil burada gördüğümüz eksikliklere çözüm üretip yine konunun muhataplarından dinleyip ve sayın genel başkana parlemontada gurup toplantılarında kısa bir zamanda dillendirecek.

Çeşitli illerde gelen tüm raporlar bir araya gelecek çözüm önerilerini de kamuoyuyla paylaşacak Erzincan ziyaretimizi ben de belirtim gördüğümüz kadarıyla Erzincan tarihiyle birlikte bazı kesintiler yaşamış. Özellikle depremlerden dolayı da büyüme olmamış ve bundan dolayı da en çok göç veren illerden bir tanesi. Bunun her seçimde milletvekilinin azalmasından belli ediyor oysaki Erzincan büyüme konusunda avantajlı olan çevresindeki bağlantısı olan bir bölge hak ettiği kıymeti yeniden bulması açısından da bir raporumuz var en çok göç veren illerden bir tanesi burada. Gördüğümüz atmosfer şu özellikle bu firmalar kadın istihdam açısından çok önemli şeyler yaşıyoruz. Kadın istihdam açısından Türkiye’de tekstil firmalarında bir parça çaput olarak değerlendirilen bir sektör ama aslında Türkiye’nin dünyada en uzman olduğu bir tanesi de tekstil çok çeşitli avantajları var. Model yapma gibi avantajı var dolayısıyla tekstil sektörünün yeniden modernize edilmezse Türkiye’deki işsizliğe çözüm olacağı gerçeği var. bu işletmelerin özellikle Erzincan gibi yada diğer çevre illerde olduğu gibi tekstil alanına yatırım yapmış olması işsizliğe de çözüm bulma açısından önemli Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik bunu buradan bildireyim.

Yine ziyaretlerde gördüğümüz bir şey tarımla ilgili bağlantılı işletmeyi ziyaret ettik dolayısıyla onlarında yaşadığı sorunları tek tek gözlemliyoruz dile getireceğiz ve sahip çıkacağız amacımız şu Erzincan’a nasıl sahip çıka biliriz kobilere nasıl sahip çıka biliriz onun için buradayız çok teşekkür ediyorum. Diye konuştu.

CHP Heyeti ardından Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bazı fabrikaları ziyaret ederek firma yöneticileriyle görüştüler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here