Muzaffer Koşan

DSİ Erzincan’a yaptığı yatırımlarla Erzincan’ın mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Erzincan da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamakta.

DSİ tarafından başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiği “GÖLSU” projesi kapsamında inşa edilen Erzincan Tercan Çatakdere Göleti’nde tüm imalatlar tamamlanarak su tutuldu.  Göletin temelden yüksekliği 22 metre ve 720 bin metreküp su biriktirme hacimli gölet, 770 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecek.

Kil çekirdekli homojen dolgu tipinde inşa edilen Gölet, temelden 22 metre yüksekliğe sahip. Çalışmalar tamamlandı gölette depolanacak 720 bin metreküp su ile sulama sezonunda 770 dekar zirai arazinin tamamının sulanması sağlanıyor.

Proje ile bölgedeki verimin artmasının yanında; yetiştirilen ürün çeşidi fazlalaşacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here