Muzaffer Koşan

Erzincan’da Eylül, ekim aylarında ormanlık ve çalılık alanlarda yetişen ve yöre halkının uzun uğraşlarıyla topladığı kuşburnu Tezgâhlarda yerini aldı.Kış aylarında marmelat ve reçel olarak kahvaltı sofralarında yer almasının yanı sıra çay ve meyve suyu olarak da tüketilen kuşburnu, Erzincanda önemli tarım ürünlerinin başında geliyor.

Erzincan’da kurulan Pazar yerlerinde köylülerin çoğunlukla getirdikleri kuşburnu havaların da soğuması ile birlikte vücut direncini artırdığı bilenen bu ürün vatandaşlar tarafından ilgi görüyor.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte vücudun direncini artırdığı bilinen bitkilere talep arttı. Her yıl Ekim ayı başların da toplanmaya başlanan Kuşburnu bol miktarda C vitamini barındırıyor.

Son günlerde Erzincan’da kurulan Pazar yerlerinde köylülerin çoğunlukla getirdikleri kuşburnu havaların da soğuması ile birlikte vücut direncini artırdığı bilenen bu ürün vatandaşlar tarafından ilgi görüyor.

Pazar yerine getirdiği kuşburnuyu köylüler, “2 bin 500 rakımdaki yayla ve ormanlık alanda yetişen kuşburnular marmelat ve şurup olarak tüketilmek üzere toplanıyor. Bizler Pazar yerine getiriyoruz vatandaşlar istedikleri şekilde kullanıyorlar. Kuşburnunun C Vitamini yönünden oldukça zengin. Aynı zaman da enfeksiyon ve iltihapların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bedensel yorgunluğu giderir. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. Kan dolaşımını hızlandırır. Şeker oranını dengeler. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu özelliği olduğu da bilinmektedir dedi.

Kilosunu 10 ile 12 TL arasında değiştiğini belirten satıcılar bu mevsimlerde mutlaka tüketilmeli diyerek vatandaşları Kuşburnu almaya davet etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here