Muzaffer Koşan

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde heyecan fırtınası hiç dinmiyor.  Fırat’ın hayat verdiği topraklar, sahip olduğu güzelliklerle ziyaretçilerin büyük beğenisini topluyor.

Ucu bucağı görünmeyen Karanlık Kanyon, ilçeye farklı bir güzellik katıyor. Doğa harikası kanyondaki tarihi taş yol ve ilçesinde sarp kayalıklara yapılan “Via Ferrata” (demirden yol) parkuru, adrenalin tutkunlarının uğrak yeri. Anadolu’nun şirin ilçesi Kemaliye’de her yıl uluslararası kültür ve spor şenlikleri farklı ülkelerden bir çok sporcuyu misafir ederken, şenlik haricinde de düzenlenen turlarla ilçeye çok sayıda yerli ve yabancı turist geliyor. Kemaliye’ye gelen turistler Via Ferrata parkurunda tırmanış gerçekleştirirken, adrenalin dolu anlar yaşıyorlar.

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde sarp kayalıklara yapılan “Via Ferrata” (demirden yol) parkuru, adrenalin tutkunlarına heyecan dolu anlar yaşatıyor. Dünyanın tehlikeli sporları arasında gösterilen “Buse Jamp” ve “Wingsuit” atlayışlarının gerçekleştiği Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde, sarp kayalıklara yapılan Türkiye’nin ilk ve en uzun “Via Ferrata” parkuru, adrenalin tutkunu sporcuları cezp ediyor. İlçenin batısında bulunan ve Wingsuit atlayışlarının gerçekleştirildiği sabit atlama rampasına çıkmak için, sarp kayalıklarda “Via Ferrata” parkuru oluşturuldu.

Kemaliye Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ile Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfınca (KEMAV) profesyonel dağcı İsmail Kasap ve ekibine yaptırılan 470 metre yüksekliğin de ki parkur, 23 gün süren zorlu çalışmayla tamamlandı.

Via Ferrata parkuru, sporcuların kendini boşluğa bırakıp belli bir süre sonra paraşütünü açarak zemine inmesiyle yapılan “Buse Jamp” ve “Wingsuit” atlayışlara sahne oluyor.

KEMAV Başkan Yardımcısı Ferudun Çelikmen, Via Ferrata’nın birçok insan için yeni bir kavram. Özellikle Avrupa’da insanların spor ve sağlık için yüksek dağ yamaçlarına tırmanıyor. Via Ferrata parkuru ile Uluslararası Ultra Maraton yarışmalarına aday olduk. İlk kez 1. ve 2. Dünya Savaşlarında askerlerin, tam teçhizatla Alp Dağlarını aşmaları için sarp dağ yamaçlarına oluşturdukları demir basamaklarla ortaya çıkan Via Ferrata, savaşların sona ermesi ile sağlık ve zindelik arayışındaki milyonlarca insan tarafından spor amaçlı kullanılmaya başlandı. Bu yol adrenalin dolu yol olmakla Wingsuit atlayışının yapıldığı rampaya gidişi de kısaltmaktadır. Via Ferrata parkuru sayesinde çıkışlar daha rahat oluyor. İlçemize gelen Wingsuit ve Base Jump sporcuları gün içerisinde birkaç kez atlayış gerçekleştirebiliyorlar” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here