Muzaffer Koşan

Erzincan’da Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM)’de uygulamaya konulan BİLSEM Bakkal uygulaması çerçevesinde öğrenciler, sorumlusu bulunmayan kantinden diledikleri zaman alışveriş yapıyor.

BİLSEM’de uygulamaya konulan BİLSEM Bakkal uygulaması çerçevesinde öğrenciler, sorumlusu bulunmayan kantinden alışveriş yaparken dürüstlük ve güven değerlerini de öğreniyorlar.

Öğrencilere dürüstlük, doğruluk ve güven aşılamak için Erzincan Bilim Sanat Merkezinde başlatılan ‘BİLSEM Bakkal’ uygulamasıyla öğrenciler işletmecisi bulunmayan kantinden istedikleri ürünü alıp parasını kasaya bırakıyor. Okulda kantin olmaması nedeniyle okul yönetimi, okulun koridoruna masa koydu. Dürüstlüğü ve güveni aşılamak için başlatılan projede, kantine gelen öğrenciler, satın almak istedikleri ürünün parasını kasaya bırakıyor, gereken durumlarda da para üstünü kasadan kendisi alıyor. Okul yönetimi tarafından oluşturulan kantinde satılan ürünler ise yine öğrencilerin aileleri tarafından evde hazırlanarak okula getiriliyor. Yapılan satışlardan elde edilen gelir ise yine Erzincan Bilim Sanat Merkezinde öğrenciler yararına kullanılıyor.

ÖĞRENCİ SİNEM YILDIRIM: (01:29)

“Adım Sinem Yıldırım. Bizim böyle bir kantinimiz var. BİLSEM’de kendi oluşturduğumuz. Fakat gördüğünüz gibi kantincimiz yok. Öğrenciler burada istediklerini alıyorlar. Burada zaten fiyatlarda yazılı. Biz de ne kadar alıyorsak o kadar gereken parayı koyuyoruz. Ve kendimiz para üstünü alıyoruz”

ÖĞRENCİ MELİH BEDİRHAN BEDİR: (01:54)

“Adım Melih Bedirhan Bedir. Biz bu şekilde çocukların güvenilirliğini, doğruluğu, dürüstlüğü sağlıyoruz. Kantinimizde ev yapımı annelerimiz kek, poğaça gibi şeyler getirip burada satıyor. Biz kendi aramızda güvenilirliği, dürüstlüğü ve doğruluğu öğreniyoruz bu sayede”

ÖĞRENCİ ELİF SILA SAZLI: (02:26)

“Benim ismim Elif Sıla. Burada müzik birimi öğrencisiyim. Okulumuzda böyle bir kantin uygulaması var. Bu uygulama sayesinde biz doğruluk, dürüstlük gibi kavramları pekiştiriyoruz. Buradan aldığımız yiyecek veya içeceklerin fiyatlarını kendimiz koyuyoruz. Bu sayede aramızda ki güvenilirlik bağını daha da artırmış bunuyoruz. Buradan elde edilen gelir ile de Bilim Sanatta ki bazı faaliyetler gerçekleştiriliyor. Bizim yaptığımız şeyler sayesinde yine Bilim Sanatta ki öğrenciler faydalanıyor diyebiliriz”

BİLSEM MÜDÜRÜ YILDIZ ERTUNÇ: (03:36)

“Bilsem Bakkal Uygulaması çocukların ismin bulduğu bir çalışma. Değerler eğitimi kapsamında yürütüyoruz biz bu çalışmayı. Amaç şu, çocukların gelip burada ihtiyaçları olan şeyleri alması ve parasını da burada belirtilen kutuya bırakması. Bu çalışmayla çocuk şunu görüyor aslında, bana güveniliyor her hangi b ir kontrol mekanizması yok. Kimse sormadan sorgulamadan aldığım şeyin ücretini buraya bırakıyorum. Aynı zamanda bu çalışmanın bizim için en önemli yönlerinden bir tanesi velilerimizin çok büyük desteğini görüyor olmamız. Velilerimizde uygulamadan son derece memnun. Çünkü genel olarak burada satılan ürünler çocuklara zarar vermeyecek derecede seçiliyor ve paketli olmayan ürünler. Velilerimiz yapıyor getiriyorlar onların böyle bir katkısı var. Bu anlamda sağ olsunlar desteği çok büyük. Bir başka yanı da şu, öğrencilerimiz alışveriş yaparken velilerimizde buraya ürün getirirken biliyorlar ki burada elden edilecek kazanç yine okula dönecek. Nitekim de öyle velilerimizin öğrencilerimizin ilgisiyle elde ettiğimiz bir miktar para oldu. Bu parayla yine öğrencilerimizin faydasına zeka oyunları aldık onlar için kullandık.  Burada elde edilen paralarla zaman zaman yardım faaliyetleri oluyor.  İhtiyaçlı öğrencilere bunu diğer öğrencilere hissettirmeden velilerimizle konuşarak ihtiyaçlı öğrencilerimize dağıtıyoruz. Bu şekilde öğrencilerimiz akşam geç saatlerde buraya  geldikleri için acıkmış oluyorlar hem ihtiyaçları giderilmiş oluyor hem velilerle aramızda biz duygusu gelişiyor aynı zamanda ihtiyaçlı çocukları ihtiyaçları karşılanıyor. Çok verimi severek yürüttüğümüz bizimde çok keyif aldığımız bir proje Bilsem Bakkal Projesi”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here