Muzaffer Koşan

Türkiye’de dünyada tek olan kullanım ömrünü tamamlamış lastiklerden enerji üreten tesiste kapasite iki katına çıkarıldı. 25 Milyon Dolarlık yatırım ile Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde hizmet veren tesiste bir haftada 300 ton atık lastik toplandı.

Günde 90 ton atık lastik işleyen Era Çevre Teknolojileri Erzincan geri dönüşüm tesisinde 2019 yılı Ekim ayı itibariyle geri kazanılan atık lastik miktarı 10 bin tonun üzerine çıktı. Era Çevre Teknolojilerinin 2019 yılı hedefi 15 bin ton atık lastiğin toplanarak geri kazanımını sağlamak.

Ömrünü tamamlayan lastiklerden geri kazanımın sağlandığı Erzincan’da ki tesiste ekonomik değeri yüksek ürünlerin yanı sıra saatte 9 megawattlık elektrik üretimi de gerçekleştiriliyor. Tesiste günlük 90 ton atık lastik işleniyor. Bu lastiklerden günlük 25-30 ton arasından prolitik yağ, 25 ton karbon siyahı, 7 ton prolitik gaz ve 450 tonda çelik tel üretiliyor. Tesiste yıllık 24 bin ton atık lastik sıfır atık mantığı ile geri dönüşümden ekonomiye kazandırılıyor.

Erzincan Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Erzincan Era Çevre Teknolojileri A.Ş. tesisinde piroliz yöntemi ile geri kazanımının sağlanarak, atık lastikler ikincil hammaddelere dönüştürülüyor. Doğada herhangi bir kirliliğe neden olmadan temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakma anlayışı ile faaliyet gösteren tesis, enerji tasarrufuna, atık miktarının azaltılmasına ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor.
70 kişinin istihdam edildiği tesiste prolitik yağ, çelik tel, karbon siyahı, prolitik gaz, SBR Granül, üretiminin yanı sıra jet yakıtında kullanılan kerosen üretimi bile yapılıyor. Tesiste oluşturulan ARGE biriminde 25 tane mühendis, yüksek mühendis ve doktor öğrencisi tesiste elde edilen ürünlerin hangi alanlarda kullanılabileceğini araştırıyor.

İşletme Müdürü Ergin Özkök: “Biz artık reaktör üretimine de başladık. Bu teknolojiyi geliştirdik. Bununla ilgili patent müracaatlarımızda var. Şuan kendi ürettiğimiz iki reaktöründe ilavesi ile 45 ton olan günlük kapasitemizi 90 tona çıkarttık. Yılda da yaklaşık 25 bin ton civarından ömrünü tamamlamış lastiği geri kazanabilecek durumdayız. Tesisimiz dünyada bu kapasitede tek tesis. En önemli farkımızda diğer tesislerden elektrik üretimi. Yaklaşık 9 megawattlık bir elektrik üretimimiz var saatlik. Bu çok ciddi bir rakam. Organize sanayi bölgesinin toplam tüketiminin 2 katını neredeyse biz burada ömrünü tamamlamış lastiklerden üretiyoruz. Son bir haftada da bölgeden 300 ton atık lastik toplayarak geri dönüşümünü gerçekleştireceğiz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here