Muzaffer Koşan

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde yaşayan 83 yaşındaki İbrahim Eraydın Paçci binlerce cam şişe ile bahçesine çeşme, barbekü ve depo yaptı.

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde yaşayan İbrahim Eraydın Paçci, ilçe merkezinden topladığı cam şişelerle bahçesine çeşme, barbekü ve depo yaptı.

Boş zamanlarını değerlendirmek, ortaya farklı ve güzel bir çalışma çıkarmak için Kemaliye ilçesi Naip Mahallesi’ndeki bahçesine şişeden çeşme, oturak, barbekü ile depo alanı yapan İbrahim Eraydın Paçci iki yıl boyunca ilçe merkezinde kahvehanelerden cam şişe topladı.

İbrahim Eraydın Paçci: “Evvelden buranın suyu yoktu. Buraya geldiğim zaman bir içecek su bulamıyordum. Yanımda başka yerlerde de su yok. Evvela buradan bir su aldık belediyeden. Ondan sonra burada çıplak bir musluk kalınca dedim ben buraya bir çeşme yapayım. Biraz böyle şeylere hevesim vardır. Kafam çalışır. Başladık kahvehanelerden şişeleri topladık. 2 sene şişe topladım. Çuvallarla getirdik buraya yığdık. Ondan sonra yavaş yavaş bunu öre öre bu şekle getirdim. Evvela çeşmeyi yaptık. Sonra su sayacı donmasın diye yanını yaptık. Geçen sene burayı yaptım. Daha evvel mağarayı yapmıştım. Mağarada küçüktü taşları kıra kıra keskilerle çekiçlerle büyüttük. Şişelerle örünce biraz küçüldü. 3 binden fazladır. Mağara ile 4 bin şişe olmuştur. Bu çeşmenin aynısını kaynımın avlusuna yaptım. Bundan daha güzel oldu. Bu acemilikti o ustalık oldu” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here