Muzaffer Koşan

Erzincan’da Kurban Bayramı’na sayılı günler kala bıçakçılarda hareketlilik başladı.

Erzincan’da Kurban Bayramı’na sayılı günlere kala bıçak ustaları, vatandaşlardan gelen talepleri karşılayabilmek için hummalı bir çalışma yürütüyor.

Eski Sanayi Çarşısı’nda faaliyet gösteren bıçak ustaları, vatandaşların getirdiği bıçak, satır ve zırh gibi kurbanda kullanılan aletleri tamir edip, keskinleştiriyor.

Kurban Bayramı dolayısıyla yoğunluğun yaşandığı çarşıda ustalar, yoğun mesaiyle vatandaşlardan gelen talepleri yetiştirmeye çalışıyor.

Bıçak üreticileri vatandaşlardan Çin malı ürünlere de dikkat etmelerini ve yerli yapım bıçakları kullanmalarını istedi.

Bıçak Ustası Uğur Yıldırım: “Yaklaşık 20 yıldır anahtar ve bıçak işlerindeyim. Kurban bayramının yaklaşması vesilesiyle işlerde bir yoğunluk söz konusu. Müşterilerimizden ve kurban sahiplerinden ricamız son güne bırakmasınlar. Müşterilerimizden ricamız kullanmış oldukları bıçakları Çin malında ziyade yerli malı kullanmalarını öneriyoruz. Bıçak ne kadar kaliteli olursa kurban daha az eziyetle teslim olur. Nihayetinde sene de bir gün olan bir ibadetimiz. Bayram öncesi her yıl olduğu gibi yoğunluk oluyor. Bilhassa son hafta burada yetiştiremediğimiz işler oluyor. Daha erken gelseler işimizi daha güzel daha temiz olur. Sın gün yetiştiremediğimiz, işini alamadığımız müşterilerimiz oluyor. Burada balta oluyor. Dehre oluyor. Naçak oluyor, satır oluyor. Genelde kurbana yönelik malzemelerin bilenmesi bu sezonda daha yoğun oluyor. Bıçağın hazır vaziyete gelmesi ortalama 15 dakikamızı alıyor. Bıçak hazır vaziyete gelmesi üç aşamadan geçiyor. Öncelikle kabasını alıyoruz. Sonra ince taşlamasını yapıp en son yağlı biley taşına vuruyoruz. Ondan sonra bıçak hazır hale geliyor” dedi.

Erzincan Demirciler Odası Başkanı Mustafa Papuçcu: “Bıçakçılık mesleği kaybolmaya yüz tutmuş meslek dallarımızdan birisidir. Babadan oğla veya amcadan yeğene geçerek günümüzde devam etmektedir. Bu meslek dalımızın bir sıkıntısı da geriden gelen nesle aktaramamak, kalifiye eleman yetiştirememek. Ara eleman yetiştiremediğimizden ancak babadan oğla, amcadan yeğene geçerek günümüzde sürdürmekteyiz. Bilindiği üzere çelik dünya da Türk’ündür. Türk çeliği makbuldür. Günümüzde Çin’den getirilen dışarıdan getirilen bıçaklara halkımızın rağbet etmemeleri, seyyar satılan kaçak getirilen bıçaklara rağbet etmemeleri, yerli malı olarak yerli bıçağımızı kullanmalarını öneriyoruz. Bir de bıçağı keskinlerken işin ehli olan kişileri bularak bunlara bıçaklarını emanet etmelerini istiyoruz. Çünkü eğer bıçağı ehline vermez isek her hangi bir yerde kendimiz kendi çabamızla keskinlersek keseceğimiz hayvana da, bıçağa da yazık ederiz. Hayvana eziyet ederiz. Bıçağımızın da çelik özelliğini kaybettirmiş oluruz. Bunun bir standardı var keskinlemenin. Bileylemenin aşamaları var. Bunlara göre yapmaz isek kestiğimiz hayvana eziyet ederiz. Bıçağımızı da zayi ederiz. Üzerinde ki çeliği alırız. Bir de halkımızdan şunu rica ediyoruz. Bıçağı keskinlemek için son güne bırakmayalım. Çünkü son günde hem karışıklık olur hem de bıçağı keskinleyecek arkadaşların bu işi daha kötü yapmalarına sebep oluruz. Vakit varken erken getirirlerse hem kendileri için hemde esnaf için yoğunluğa yakalanmazlar. Rahat ederler. Bıçakları da düzgün bir şekilde dezgahlarımızdan çıkar” dedi.

Müşteri Ali Rıza Özdemir: “Kurban bayramı öncesi bıçaklarımızı getirdik. Usta güzelce bileyliyor. Kurbanlarımızı rahat kesebilmemiz için. Şimdiden herkese iyi bayramlar diliyorum.  Son güne kaldığı zaman karışıklık oluyor. Doğru dürüst yapılmıyor veya unutuluyor. Ondan dolayı, hemde bizim de işlerimiz oluyor. Zamanında getirince usta için de bizim içinde kolaylık oluyor. Daha titiz davranırlar bizim için de daha iyi olur” dedi.

Bıçak Ustası Turan Yıldırım:  “32 yıldır bu işi yapıyorum. 10 yıl çıraklığım 22 senedir de kendi şahsıma yapıyorum. 33 yıldır esnaflığım var. Erkenden getirir yaptırırlarsa güzel olur. Karışıklığa denk gelmez. Müşterinin işi güzel bir şekilde itina ile yapılır teslim edilir. Dışarıda çalışan seyyar arkadaşlarımız var. Tornacı emeklisi, ağır bakımdan emekli veya dışarı bir tane taş atıp yarım yamalak işler yapıyorlar. İşi bilip bilmeden yapıyorlar. Bıçaklar iyi veya kötü oluyor. Ondan sonra vatandaş gelip bize diyor ki bıçaklarımızı seyyar satıcıya veya filanca kişiye yaptırdık. Malzememiz iyi olmadı. Esnaf arkadaşlarımıza yaptırırlarsa güzel bir şekilde işi olur ve güzel bir şekilde kurbanını keserler” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here