Muzaffer Koşan

Türkiye’de Badminton denince akla gelen Erzincan’da Erzincanlı sporcuların hedefi olimpiyatlar.

Bu sporculardan biride Bengisu Erçetin, 6 yaşında Badminton Milli Takım Antrenörü babası Uğur Erçetin aracılığıyla bu sporla tanışan Bengisu Erçetin, 13 senelik spor hayatında bir çok başarılara imza attı. Bir çok kez şampiyonluk elde eden Erçetin’in hedefi 2021 olimpiyatları.

Üniversite öğrencisi olan 19 yaşındaki Bengisu Erçetin, çift bayanlarda 3 kez Avrupa şampiyonluğu, Akdeniz oyunlarında ikincilik ile çok katılımlı uluslar arası turnuvalarda bir çok kez şampiyonluk elde ederken gözünü 2021 Olimpiyatlarına dikti.

Olimpiyatlara hazırlandıklarını söyleyen Bengisu Erçetin; “ Partnerim Nazlıcan İnci ile birlikte olimpiyatlara hazırlanıyoruz. Pandemi süreci olduğu için olimpiyatlar 2021 tarihine ertelendi. Buna çok üzüldük tabiki. Biz yılmadan devam ediyoruz çalışmalarımıza. Pandemi sürecinde 2 ay evde çalıştık hocalarımızın verdiği talimatlar doğrultusunda. Daha sonra spor salonları açılmaya başladığında da salonda antrenmanlarımıza devam ettik. 2021 sürecinde olimpiyatlara en iyi şekilde hazırlanmak istiyoruz.  2021 olimpiyatlarına gitmeyi hedefliyoruz. Bu süreçte çok çalışıyoruz. Haftada 6 gün antrenman yapıyoruz. Milli takım antrenörlerimiz nezaretinde. Pandemi süreci tabi ki etkiledi, çünkü maçlara gitmemeye başladıkça bizimde moralimiz bozuldu, ama burada moralimizi en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz” dedi.

Badminton Milli Takım Antrenörü Murat Sönmez, ise yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler vererek; “Pandemi döneminde badminton sporuna ara vermeden sporcularımız çalışmalarını evlerinde sürdürdü. Salonların açılması ile birlikte pandemi kurallarına uygun olarak  çalışmalara başladık. Bu süreç içinde özellikle iki olimpiyat sürecinde sporcumuz vardı, pandemi dönemiyle birlikte turnuvalara ara verdik. Bu süreç içerisinde sporcularımız gayet iyi gidiyordu, şu an eski formlarını yakaladık. İki sporcumuzu olimpiyat kotasına hazırlarken, yeniden turnuvaların başlamasıyla birlikte bu iki sporcuyu kotaya hazırlarken, diğer sporcularımızı da önümüzdeki Avrupa şampiyonalarına ve uluslar arası turnuvalara hazır hale getirdik.

Erzincan’ın sürekli Badminton Milli Takımına çağrılan faal 16 sporcusu var. Diğerleri de Türkiye şampiyonu veya Türkiye dereceli sporcular. Yaklaşık 36 sporcuyla 3 bölüm halinde sosyal mesafe kurallarına uyarak çalışmalarımız devam etmekte. İnşallah pandemi süreci biter tüm dünyada sporcularımız yeniden ülkemize madalya madalyalar kazandırmaya devam edeceğine inanıyoruz.” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here