Erzincan Belediyesi bünyesinde atıl vaziyette bulunan ve 2020 yılının başında revize edilen parke taşı döküm tesisi fabrika gibi çalışıyor.

Revize edilerek yeniden hizmet vermeye başlayan parke taşı döküm tesisinde Erzincan Belediyesinin kullanacağı kilit parke taşı üretimi yapılıyor. Sisteme dâhil olan yeni ekipmanlarla az personel ile yüksek verim elde eden tesis fabrika gibi çalışıyor.

2020 yılının başlarında atıl halde iken revize edilerek yeniden hizmete alınan tesiste 17 kişi istihdam edilirken günde 250 metrekareye tekabül eden 8 bin 750 adet kırlangıç parke üretimi yapıyor. Tesiste ayrıca bordür taşı ve oluk üretimi de yapılıyor. İlerleyen günlerde kapasite artışı yapılacak olan tesiste günlük 2 bin 500 metrekarelik kırlangıç parke taşı üretimi yapılacak.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun: “Erzincan Belediyesine ait olan parke üretim merkezindeyiz. Burası daha önceden maliyetlerin yüksek olduğu hesabıyla atıl vaziyette beklerken yeniden yapmış olduğumuz hesaplamalarla çalışmasının rantabl olduğunu fark ettik. Bununla birlikte mevcut alet ve edavatı yenileyerek tekrar üretime kazandırdık. Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde günlük 250 metrekarelik bir kırlangıç parke dökümü yapmaktayız. Bununla birlikte yine bordür taşı üretimini de gerçekleştirmekteyiz. Burada yaklaşık 17 kişi çalışmakta. Yapılan yatırım daha önce ki dönemden kalan makinelerin tekrar elden geçirilerek tamiratları yapılarak ve yenileri ilave edilerek gerçekleştirilmiş bulunmakta. Mevcut elimizde ki imkanları kullanarak bunları gerçekleştirdik. Ve döküme hazır hale getirdik. / Bu mevcut makine parkımıza yenilerini de ekleyerek üretimi hızlı bir şekilde artıracağız. 250 metrekare olan üretim 2 bin 500 metrekareye çıkacak şekilde planlanmakta. İlerleyen zaman da önce ihtiyaçlarımızı giderip daha sonra arta kalanı da pazarlayacağız” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here