Muzaffer Koşan

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde güreşçiler havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesini fırsat bilerek antrenmanlarını doğa da yapıyorlar. Aralarında 3 Türkiye ve 2 Balkan Şampiyonluğu bulunan Milli Sporcu Ahıskalı sporcu Elvira Kamaloğlu’n da olduğu sporcular ısınma hareketlerinin ardından araç lastikleri ve balyoz ile yaptıkları antrenmanlarda birbirlerini sırtlarına alıp tepeye tırmanıyorlar. Dev traktör lastiği ve araç lastikleri ile dayanıklılık çalışması yapan sporcular yine dayanıklıklarını artırmak için balyozla lastik dövüp arkadaşlarını sırtlarına alarak tepeye tırmanıyorlar.

Kendi akranlarının internete kafelerde ve televizyon karşısında zaman geçirdiğini söyleyen sporcular tüm gençleri spor yapmaya davet ediyorlar.

 

Elvira Kamaloğlu: “Adım Elvira Kamaloğlu. 17 yaşındayım. 6 senedir güreş yapıyorum. 3 tane Türkiye şampiyonluğum var. 2 tane de Balkan Şampiyonluğum var. Boş zamanlarımda spor yapıyorum. Diğer arkadaşlar evinde internette dolaşarak geçirirken biz burada antrenman yapıyoruz. Spor yapıyoruz. Diğer arkadaşlarımızı da spora davet ediyorum. Havalar iyi olduğu zaman doğada dışarıda antrenman yapıyoruz. Bu bize iyi geliyor. Kondisyon açısından da, bizim daha farklı çalışmalar yapmamız açısından da daha da geliştiriyor bizi” dedi.

Emirhan Başgöl: “Benim adım Emirhan Başgöl. 2 buçuk yıldır bu sporu yapıyorum. Benim kendi arkadaşlarım internet kafelerde zararlı alışkanlıklar yaparken görüyorum. Onları buraya çağırıyorum. Çünkü biz burada çok eğleniyoruz. Doğa da çalışıyoruz. Bu bizim için çok iyi oluyor. Hem kondisyonumuz artıyor hem de nefesimizi açıyoruz. Hemde eğleniyoruz. Eğlenerek antrenman yapıyoruz” dedi.

Aysel Niyazova: “Adım Aysel, 12 yaşındayım, sporcuyum. Gençler size bir tavsiyem var. Evde oturup boş boş televizyon izleyeceğinize, yatacağınıza spor yapalım. Spor bizim için faydalı. Evde oturup televizyon izlemek bizim için faydalı değil. Gençler sizi spora davet ediyorum” dedi.

Güreş Antrenörü Habip Halepli: “Habip Halepli. Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde güreş antrenörü olarak çalışıyorum. Üzümlü’de görevliyim. Haftanın 6 günü antrenmanlarımız var. 6 gün ful çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızda minikler, yıldızlar, minik kızlar ve büyükler takımımız var. Bu çalışmalarımızı haftanın 7 günü belirli saatlerde sürdürüyoruz. 15:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında antrenmanlarımız oluyor. Hafta sonları ise hem sabah hem de akşam bazen de sadece öğlenden sonra havanın şartlarına göre hava sıcak ise dışarıda çalışmalarımız oluyor. Toplamda 80 sporcumuz var. Güreşe 2-3 senedir faal olarak tam anlamıyla gelen. Çalışmalarımızı hafta içi ders çıkışlarında, okul çıkışlarında yapıyoruz. Hatta öyle zamanlar oluyor ki çocuklar minik gurubu derse geldiği zaman derssi biter bitmez ödevlerini bulunduğumuz antrenman salonunda yapıyorlar. Büyük ağabeylerini ve ablalarını beklerken. Antrenmanları bittikten sonra hep beraber evlerine gidiyorlar. Hafta sonları okullar açıldığı için yaz tatilinde sabah akşam antenmanlarımıza devam ediyorduk. Doğa da yapıyorduk. Çoğunlukla antrenmanlarımızı. Havalar şuan da güzel sıcak olduğu için hafta sonları dışarıda çalışıyoruz. Tepe koşuları yapıyoruz. Dağ koşuları yapıyoruz. Treking yürüyüşleri yapıyoruz. Çocuklarımıza faaliyet olsun daha sporu sevsinler. Farklı çalışmalarımız oluyor. Yüzme derslerine gidiyoruz. Bazen beraber pikniğe gidiyoruz. Bunlar çocuklarımızı spora bağlama açısından güzel oluyor. Daha çok Üzümlü’nün, Geyikli, Bayırbağ, Fatih mahallesi gibi bir çok mahallesinden uzak yerlerinden çocuklarımız buraya spora geliyorlar. Bu konuda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz ve Üzümlü Belediye Başkanlığımız desteklerini esirgemiyorlar. Servis veriyorlar çocuklara. Aileler de çocukların üzerlerine düşüyorlar. Çocuklar spor yapıyorlar sağlıklı hale gelip sağlıklı kalıyorlar. Özgüvenleri artıyor. Kendi motorik özellikleri gelişiyor. Zaten yaptığımız branşta çok iyi olan sporcularımızı sadece güreş değil diğer branşlara da yönlendirebiliyoruz. Spor yapmaması için çocuklarımızın hiçbir engeli yoktur. Biz internet kafelerden bu kötü alışkanlıklardan çağımızın en büyük kötü alışkanlığı internet, telefon bunlardan uzak tutmak için çocuklarımızı buraya getiriyoruz. Burada bir vakit harcıyoruz. Spor yapıyoruz. Onlarla birebir konuşup internet kafelere, çay ocaklarına gidip çocukları spora davet ediyoruz. İnşallah bu yaptığımız çalışmaların sonucu güzel olur. Çocuklarımız spor yapar sağlıklı bir hale gelir. Sağlık kazanırlar” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here