Muzaffer Koşan

Erzincan’ın önemli tarihi mekânlarından Altıntepe, önümüzde ki yıllarda vatandaşın ziyaretine açılacak. İlk olarak Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından 1959- 1968 yılları arasında ilk kazıların başlatıldığı Erzincan’a 15 kilometre uzaklıktaki Altıntepe’de Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu başkanlığındaki ekip, 2003’te kazılara başlanılmıştı. Yapılan kazılar sırasında surlar, tapınak, kabul salonu, açık hava tapınağı, oda mezarları, gelişkin kanalizasyon sistemleri gibi 2 bin 750 yıllık eserler ortaya çıkarıldı. Kazılarda ayrıca 6’ncı yüzyıl sonrası erken Bizans dönemine ait Bizans Kilisesi ile hayvan figürleri ile kaplı mozaikler bulunmuştu. Altıntepe’nin ön plana çıkan en büyük özelliklerinden birisi de tarihin en eski kanalizasyon sistemi ve alafranga tuvalet taşı.

Erzincan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar ile Erzincan’ın önemli tarihi mekânlarından Altıntepe, önümüzde ki yıllarda vatandaşın ziyaretine açılacak. Erzincan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan dış sur duvarlarının sağlamlaştırılması ve kral mezarlarının ayağa kaldırılması çalışması sonrası Arkeopark projesi tamamlandıktan sonra 2. Ve 3. Etap çalışmaların sonunda tarihi Altıntepe halkın ziyaretine açılacak.

Erzincan İl Kültür Ve Turizm Müdürü Arda Heb: “Altıntepe, Erzincan şehir merkezimize 15 kilometre uzaklıkta Urartu ve Bizans medeniyetlerine ev sahipliği yapmış eski bir yerleşim yeridir. Bu yerleşim yeri günümüze kadar ulaşmış en sağlam Urartu şehirlerinden biridir. Bölgenin en zengin antik eserlerine sahip höyüğü olarak kayıtlarda yer almaktadır. Altıntepe, Urartu topraklarının batı sınırında bulunmakta. Bura ile ilgili Ankara Üniversitesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından 1959 yılında ilk arkeolojik kazı çalışmalarına başlanılmıştır. Bu çalışmalar 1967 yılına kadar sürmüştür. Daha sonra belirli bir dönem çalışmalara ara verilmiş. İlerleyen yıllarda Atatürk Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu tarafından 2003 yılında yeniden bir kazı çalışması başlatılmış ve halen daha bu çalışmalar devam etmekte. Kazılar sonucunda bulunduğumuz bölgede iç kale kapısı ile surları, apadana dediğimiz kabul salonu, depo binası, kanalizasyon sitemi, açık hava tapınağı ve üç tane arkamızda görünen örme mezar tespit edilmiştir. Kral mezarları dediğimiz. Altıntepe’de bulunan eserlerden biri olan Urartu Kalesi ilk tunç çağına ait bir yerleşim yerinin üzerinde yer almakta. Burada fil dişi madeni eşyalar, seramikler, duvar resimleri, miğferler ve kalkan gibi eserler bulunmuştur. Altıntepe’nin milattan önce 8.yy dönemlerine ait bu buluntulardır. Kazılarda ortaya çıkan çivi yazılı tunç eşyalarda kral isimleri dikkati çekmektedir. Onun için arkada bulunan bölgeye kral mezarları bölgesi denilmiştir. Altıntepe’den çıkarılan eserlerin tamamı şuan Ankara’da Anadolu Medeniyetler Müzesinde sergilenmektedir. Altıntepe’nin en büyük özelliği tarih de ki ilk alafranga kanalizasyon sisteminin, tuvalet sisteminin görülebileceği yer olmasıdır. Burada yaşayan medeniyet kenti kurmadan önce alanı düzleştirmiş ve alta tarihte görebileceğimiz ilk kanalizasyon sistemini döşemiştir. Buda Altıntepe’nin en büyük ayırt edici özelliklerinden biridir. Ayrıca Altıntepe’nin doğu yamacın da doğal bir teras üzerine inşa edilen Urartu döneminden sonra ki doğu Roma dönemine ait bir kilise kalıntısı bulunmuştur. Bu kilise ile ilgili bulunan kalıntılar 2003 yılından sonra yapılan kazı çalışmalarından sonra ortaya çıkarılmıştır. Kilisemiz 19,60’a 11,30 metre büyüklüğündedir. Ve bir metre kalınlığında bir duvar ile çevrili 2×3 sütunlu bazikal planlı bir yapı olarak günümüze ulaşmış şekilde hala kendini muhafaza etmektedir” dedi.

ALTINTEPE KALESİ

Urartular döneminde inşa edilen Altıntepe Kalesi, Erzincan il merkezinin 15 kilometre kuzeydoğusunda yer alan yaklaşık 60 metre yüksekliğindeki tepede bulunuyor.

Doğu Roma İmparatorluğunun önemli bir merkezi konumunda olan ve söz konusu kalenin de yer aldığı tepenin doğu yüzündeki burun üzerinde ise üç nefli, zemini mozaik kaplı bir kilise yer alıyor.

Sur duvarları, kabul salonu, açık hava tapınağı, mezarları ve gelişmiş kanalizasyon şebekesiyle Doğu Anadolu Bölgesi’nde örnek bir yapıya sahip olan Altıntepe Kalesi’nde, 2003 yılından itibaren Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümünce kazı çalışması yürütülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here