Orhan Gezeroğlu

AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, İl Genel Meclisi Başkanı Bekir Yıldız, Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik ve bazı Köy Muhtarlarının katılımı ile toplantı yapıldı.

Yapılan toplantıda çiftçilerin sorunları gündeme getirildi. Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik yaptığı açıklamasında açıklanan Pancar Kotasının çiftçiyi memnun etmediğini ifade ederek çiftçilerin sorunlarını dile getirdi.

Geyik, açıklamasında; “Geçen yıl yaptığımız toplantılarda sulamayla ilgili sorunları dile getirdik. Üreticilerimiz adına destek istemiştik. Sağ olsunlar şehrimize çok büyük değer katarak 3 tane hidro elektrik santiarlı alarak sulama sorunlarımıza bu yıl başlayarak sulama ücretlerinde sübvanse yapacaklar. Pancar taban fiyatının Çiftçimiz adına çok düşük olduğunu söylemek istiyorum. Girdi maliyetlerimiz çok yüksek Geçen yıl sulamaya %90 oranında zan yapılmıştı cazibeli bölgelerde ise %50 zam yapılmıştı. Zaten pandemiden dolayı çiftçilerimiz girdi maliyetlerinden dolayı zor günler yaşıyoruz. Diyerek katılımcılara teşekkür etti.

Milletvekili Süleyman Karaman ise yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Karaman, açıklamasında, “Erzincan da gelişmenin lokomotifi ziraatçılar hayvancılık yapanlar yani Erzincan tarımla sanayi ile kalkınır. Erzincan’ın ziraatla ve hayvancılıkla organize sanayi ile gelişmesi için var gücümüzle çalışıyoruz annemi var sıkıntılarımız var Türkiye’de dünyada dolayısıyla belki istediğimiz şekilde gitmese de onun daha iyi gitmesi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Diğer taraftan hes’lerle ilgili sıkıntılar var biz dediğimi heslerle ilgili toplantılar yaptık. yazan çiftçilerin busu kışın sen kullanabilirsin. Erzincan’da su ile ilgili herhangi bir sıkıntımız yoktur yalnız hes’ler Erzincan’a su sıkıntısı koymuştur. Dolayısıyla biz de santralleri devre alıyoruz. Bürokratik işlemler devam ediyor. Çözüm için de uğraşıyoruz bunlar ballı barajı turna çayır barajı pandemi dolayısıyla istediğimize erişemiyoruz ama Allah nasip ederse onu başaracağız. Biliyorsunuz buzağı destekleme ağı kuruldu dün imzalandı 8 milyon TL kredi çıktı 2 yıl ödemesiz 7 yıl ödemeli artık hayvancılığın geliştirilmesi için Erzincan Başa güreşecek bir şehir oldu.

Bir diğer konu da pancar taban fiyatı siz eleştiriyorsunuz tabii ben de eleştiriyorum ama bu şeker şirketleri ile görüştüm enflasyon oranına göre verildiğini söyledi ama ben bir daha bu konu ile ilgili çalışın dedim ne kadar geçerli olur ne olur taban fiyatı açıklandıktan sonra bir daha da değişme olmamış. Bütün bunlara rağmen şunu bilmeni istiyorum gönlüm sizinle sizin hakkınızı daha fazla olduğunu düşünüyoruz ve bunun içinde devletimize hakkınızı helal edin ne diyeyim yapacak fazla bir şey yok Ankara’ya gittiğiniz zaman tekrar bu konuyu görüşeceğim diye konuştu.

Toplantıda Muhtarla ise sorunlarını ifade ederek yetkililerden destek istediler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here