Muzaffer Koşan

Erzincan İl Müftülüğü Cezaevi Vaizi Mehmet Aydoğan, Recep Demir Yatılı Erkek Kur’an kursu öğrencilerine ve Kızılay Yatılı Erkek Kur’an Kursu öğrencilerine “Aile Müessesesinin Önemi” konusu üzerine düzenlenen programlarda konuştu.

Gençlerle toplu halde bir araya gelen Aydoğan;  “Mukaddes kitabımız Kuran-ı Kerim; aile hayatını karşılıklı anlayış, sevgi, saygı ve olgunlukla yürütülebilecek insani bir müessese saymıştır. Ailenin sağlıklı bir şekilde kurulup devam etmesi, aile fertlerinin hak ve görevlerini tam olarak yerine getirmesi için üyelerde temel insani ve ahlaki erdemlerin oluşması ön şarttır zira insanın, üzerinde hakkı olan kişilerin başında aile fertleri gelmektedir. Kişi sevincini ve üzüntüsünü ilk önce ailesi paylaşır.

Yapı gereği sosyal bir varlık olan insan için, toplumsal hayat ne kadar önemli ve gerekli ise, bir toplum için de o toplumun çekirdeğini oluşturan aile kurumu o kadar önemlidir. Aile bu niteliğiyle toplumlarda kültürel kimliğin, insani değerlerin ve tarihi sürekliliğin koruyucusu ve aktarıcısı olan evrensel bir kurumdur.

Bir toplumun sağlıklı ve huzurlu olması, her şeyden önce aile yapısının sağlam olmasına bağlıdır. Aile fertleri arasındaki ilişkiler, karşılıklı sevgi, saygı, şefkat ve dayanışma gibi güzel değerler esas alınarak düzenlenirse; o aile uyum içinde ve mutlu olur. Hayatın ve birlikte olmanın verdiği haz birlikte yaşanır.

Kadın ve erkeğin bir araya gelmesiyle Aile, ailelerin bir araya gelmesiyle, milletler oluşur. Aileler mutlu ve huzurlu olursa millet de, devlet de güçlü ve kuvvetli olur. Bir milleti millet yapan milli ve manevi değerlerin, gelenek ve göreneklerin öğrenildiği bir okuldur aile.” Diyerek sohbetini sürdürdü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here