Muzaffer Koşan

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yaşayan Ahıska Türklerinden güreşçi Elvira Kamaloğlu, Türk Milli Takımı mayosuyla Yıldızlar Balkan Şampiyonası’nda altın madalyaya uzandı.

Bosna Hersek’te 7-9 Eylül 2018 günlerinde yapılan Yıldızlar Balkan Şampiyonasında Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yaşayan Ahıska Türklerinden güreşçi Elvira Kamaloğlu, Yıldızlar Balkan Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak Balkan Şampiyonu oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı, Başbakanlık koordinasyonuyla Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türklerinden 17 yaşındaki Elvira, Slovenya’da 7-9 Eylül’de düzenlenen Yıldızlar Balkan Şampiyonası’nda kızlar 53 kiloda şampiyonluğa ulaştı.

Türk vatandaşlığına geçtikten sonra güreş sporunda büyük başarılara imza atan Elvira, şampiyona dönüşü Erzincan Havalimanı’nda coşkuyla karşılandı.

Ellerinde Türk bayrakları bulunan Ahıska Türkleri ve vatandaşlar tarafından davul zurnayla karşılanan Elvira, burada duygu dolu anlar yaşadı.

Elvira Kamaloğlu: “Ben Bosna Hersek’te Yıldızlar Balkan Şampiyonasına katıldım. Çok güzel sonuçlarla bitirdik bu maçıda. Şampiyon oldum. Türk Bayrağını zirveye çıkardım. Çok mutluyum. Çok gururluyum. Bunu yaptığım için. / Beni buraya kadar yetiştiren antrenörlerime çok teşekkür ederim. Aileme çok çok teşekkür ederim. Bu zamana kadar destek çıktıkları için. Bütün beni destekleyenlere çok teşekkür ederim. / Hedefim Türk Milli Takımında Dünya Şampiyonu olmak, olimpiyatlar. 2020-2024 olimpiyatlar” diye konuştu.

Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdür Vekili Atilla Uğurlu: “Yıldız Bayanlarda kendisi Balkan Şampiyonu oldu. Kendisini tebrik ediyoruz. İnşallah Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası, Olimpiyat Şampiyonasında daha güzel yerlerde göreceğiz inşallah kendisini. Kendisinde o potansiyel de var. Antrenörüne de çok teşekkür ediyorum. Biz il müdürlüğü olarak her türlü desteği kendisine vereceğiz. İnşallah daha üst yerlerde kendisini göreceğiz. Tebrik ediyoruz kızımızı” dedi.

Bosna Hersek’te düzenlenen şampiyonada Türkiye serbestte 8 altın 1 gümüş, grekoromende 6 altın, 2.gümüş, 2 bronz ve kadınlarda 3 altın,3 gümüş, 3 bronz olmak üzere toplam 28 madalya kazandı. Bu sonuçla miniklerin ardından yıldız milli takımı da önemli bir başarı elde etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here