Muzaffer Koşan

Erzincan’da yaşayan Emekli Öğretmen Rıza Kara, ağaç kökleri ile yaptığı çalışmalar sonrasından ağaç köklerini sanat eserlerine dönüştürüyor.

Emekli olduktan sonra ilgi duymaya başladığı ve yaklaşık 12 yıldır gerçekleştirdiği ağaç kök sanatı ile 350’den fazla eser oluşturan 67 yaşındaki Rıza Kara, bu eserlerinin sergilenmesi için destek bekliyor.

Evinin bahçesinde bulduğu bir ağaç kökünü büyük bir dinozora benzetmesiyle birlikte bu sanata ilgi duymaya başlayan Kara, doğadan topladığı ve genellikle kurumuş olanlarını tercih ettiği ağaç parçalarını keserek, törpü, zımpara ve cilalama olmak üzere toplam 4 aşamadan geçirerek doğada benzettiği objelere dönüştürüyor. Çalışmalarını daha çok kuş figürleri üzerine yoğunlaştıran Rıza Kara, kuş, penguen, geyik, vazo, biblo gibi ev dekorları üzerine çalışmalar yapıyor.

10 kişisel sergi açtığını ifade eden Rıza Kara açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “12 yıldır ağaç kök sanatı ile uğraşıyorum. Doğada bulduğum ağaç köklerinden, kurumuş ağaçlardan yararlanıp, kahve köşelerinde uzak kalmak amacıyla bu işleri yapıyorum. Erzincan’da oturduğum için bir kısım eserlerimi buraya taşıdım. Ben küçüklükten beri taşlarla oynarken, ağaçlarla oynarken bu yeteneğimi keşfettim. Daha sonra emekli olunca bahçede kurumuş bir ağaç vardı dinozora benziyordu. O kurumuş ağacı değerlendirdim, müthiş bir dinozor ortaya çıktı. İlk sergimi Şiran’da açtım 2007 yılında. Bu sergim büyük beğeni topladı çok basit olmasına rağmen. Bir iş adamı onları satın alarak Antalya’ya götürdü. Saha sonra yoğun istek üzerine ben çalışmalara devam ettim, hiç aralık vermeden sürekli yapıyorum. Şimdiye kadar yirmiye yakın kişisel sergi açtım” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here