Muzaffer Koşan

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Erzincan’a gelen AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Erzincan Valiliği ziyaretinde Düzce’de yaşanan sel felaketi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Afet ve acil durumlara ilişkin bölgesel gelişmeleri değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilecek olan istişare toplantılarına katılmak üzere Erzincan’a gelen Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ı ziyaret etti.

Erzincan’da yapımı devam eden İl AFAD Müdürlüğü binasında incelemelerde bulunan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, daha sonra Erzincan Valiliğini ziyaret ederek Erzincan Valisi Ali Arslantaş ile bir süre görüştü. Erzincan Valiliği ziyaretine şeref defterini imzalayan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, daha sonra Erzincan ziyareti ve Düzce’de yaşanan sel felaketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’na, Türkiye’nin çeşitli illerinden AFAD İl Müdürleri de eşlik etti.

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu: “Erzincan için yapmış olduğumuz İl AFAD Müdürlüğü binamızın, İl Afet Acil Durum Müdürlüğü binamızın inşaatını kontrol etmek ve burada ki afet ile alakalı iş ve işlemleri takip etmek üzere buradayız. Ev sahipliği için sayın Valimize teşekkür ediyoruz. Erzincan bizim için önemli şehirlerden bir tanesi. Çünkü afet sayısı yüksek olan Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de defalarca deprem olmak üzere afet görmüş bir şehir. Bu yüzden de hem kendi ekibimizin kendi fiziki alt yapımızın iyi olması için, hemde hem Erzincan’ın hem de Türkiye’nin afetlere hazır olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda da bugün burada sadece Erzincan İl Müdürlüğü ekipleri değil Türkiye’nin farklı yerlerinden AFAD İl Müdürlerimizle beraber hem kendi şehirlerinin fiziki alt yapıları hem kendi şehirlerinin çalışmaları konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere buradayız. Tabii hepimize başta ülkemize afetsiz günler diliyoruz. Ancak biz AFAD olarak afetlere hazırlığı sürdürmemiz gerekiyor. Afete hazırlığı ciddi bir şekilde durmadan devamlı olarak devam ettirmemiz gerekiyor. Bunun için de kendi fiziki alt yapımızın sağlam olması gerekiyor. Bu kapsamada iş ve işleyişlerimiz Türkiye’nin her tarafı için devam edecek. Allah bizleri afetlerden korusun. Ancak bir taraftan da basiret ve ferasetle afetlere hazırlanmayı dirençli bir ülke olmayı nasip etsin inşallah. / Ekiplerimiz hem Düzce’de hem çevre illerden olay yerinde çalışıyorlar. Arkadaşlarımızla irtibat halindeyiz. Helikopterlerle jandarmadan ve Genel Kurmay Başkanlığından desteklenen helikopterlerle beraber şuan vatandaşlarımıza ulaşıyoruz. Bazı köy yollarında heyelan ve sel olduğu bilgisi bizde de mevcut. Şuan dediğim gibi ekiplerimiz çalışıyorlar. Ankara’dan da yine merkezden ilgili daire başkanımız ve dair başkan yardımcımız sayın Bakan Yardımcımızla beraber olay yerine intikal ediyorlar. Hamdolsun her hangi bir can kaybımız yok. Bu bizim için önemli bir durum. Ama dediğim gibi olan olayı yaşanan zararları ve zarar gören alt yapıyı tespit çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş: “Yaklaşık 2 yıl önce inşaatına başladığımız Binali Yıldırım Bulvarı üzerinde ki Afet yönetim merkezimizin inşaatının geldiği son hali görmeyi, kısa zaman da tefrişatı ile ilgili yapılabilecekleri tespit edip uygulamaya geçirmeyi sağlamak üzere ilimize geldiler. Misafir ediyoruz. Erzincan 1939 yılında, 1992 yılında çok büyük acılar yaşadı. Bu acılardan çıkardığımız derslerle Türkiye’nin şu anda deprem afetine en hazırlıklı ili olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliyorum. Dikine yapılaşmanın olmadığı insanın fıtratına uygun yatay bir şehirleşme ve bu yatay şehirleşmenin yanın da deprem konusunda tecrübeli bir insan topluluğunun yaşadığı bir yer. Malumunuz Düzce’de deprem olduğu zaman ilk kurtarma faaliyetine başlayan 1992 depreminden dolayı buradan oraya göç eden vatandaşlarımızdı. Ben Cenab’ı Allah’tan afetsiz huzur içerisinde bir yaşam temin etmesi için vatandaşlarımıza yardım etmesini temenni ediyorum. Fakat bu temennim afete hazır olduğumuz gerçeği ile de desteklenmiş oldu”  dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here