Muzaffer Koşan

  1. sınıf ve 8. sınıf öğrencilerine aşı yapılıyor.

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ilk olarak Mimar Sinan İlköğretim Okulunda başlatılan aşılama çalışmaları kapsamında 1. ve 8. sınıf öğrencileri toplamda 6 bin öğrenciye aşı yapılacak.

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle 1. sınıf ve 8. sınıf öğrencilerine aşı yapılıyor. 1. sınıf öğrencilerine difteri, boğmaca, tetanoz ile kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşıları, 8. sınıf öğrencilerine de tetanoz ve difteri aşıları yapılıyor. Okulları tek tek dolaşan sağlık çalışanları uygulama kapsamında 1. ve 8. sınıf öğrencilerini aşılamak için çalışmalarına başladı.

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ilk olarak Mimar Sinan İlköğretim Okulunda başlatılan aşılama çalışmaları kapsamında 1. ve 8. sınıf öğrencileri toplamda 6 bin öğrenciye aşı yapılacak.

Ekim ayı sonuna kadar aşı işlemlerinin tamamlanacağı belirten Erzincan İl Sağlık Müdürü Erkan Hirik yaptığı açıklamada, ‘’ Sağlık Bakanlığı Ulusal Aşı programı çerçevesinde ilimizdeki aşılama kampanyasını başlatıyoruz. Çocukluk çağındaki okul dönemine kadar olan aşılar zaten rutin olarak belirli bir program çerçevesinden yapılıyor. Şuan itibariyle okul çağında yani 1. Sınıf ve 8. Sınıf öğrencilerimizin tamamı için bir aşılama kampanyası başlatıldı. Ekim ayı içerisinde yaklaşık ilimizdeki 3 bin 200 1. sınıf, 2 bin 800 civarında 8. Sınıf öğrencisinin tamamına aşılama yapılacak bu programda 1. Sınıflara kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısıyla birlikte Difteri, Tetanoz ve boğmaca aşısı yapılıyor. 8. Sınıflara ise tetanoz ve difteri aşısı, bağışıklığı güçlendirmek amacıyla yapılıyor. Burada amacımız daha sağlıklı bireyler daha sağlıklı toplum amacıyla bu aşıları öğrencilerin tamamına yapılmasını sağlamak. Hastalığın tedavisinden ziyade koruyucu olarak hastalığa yakalanmaman önemini vurgulamak, koruyucu sağlık hizmetinin önemini burada vurgulayarak aşılamayı geniş bir tabanda eksiksiz firesiz vermek amacıyla bu programı başlattık. İlkokulumuz Mimar Sinan İlköğretim Okulu. Burada 160 tane öğrenciye şuanda aşılamasını yapıyoruz. Her öğrencimizin aşıyla birlikte çeşitli hediyeler veriyoruz. Küçükte olsa bu girişimin hafızalarda yer edinmesini engellemek en azından aşıya karşı bir önyargı olmasını engellemek.’’ Dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here