Muzaffer Koşan

Türkiye’nin en büyük dünyanın da sayılı havalimanlarından biri olan 3. Havalimanının açılışına sayılı günler kaldı. Havalimanında meydana gelebilecek yangın ve uçak kazalarına anında müdahale edecek olan ARFF personeli Erzincan’da Uçak Yangını Simülatörü Eğitim Merkezinde eğitim alıyor.

Erzincan Havalimanı’ndaki Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Uçak Yangın Simülatörü Eğitim Tesisi’nde hizmete açıldığı 2013 yılından itibaren uçak yangınları konusunda eğitim hizmeti sunmaya devam ediyor.

 

Eğitime gelen Havalimanı Kurtarma ve Yangın Görevlileri (ARFF), 4 günlük programın ilk gününde, büyük ekranda hazırlanan teorik yangın söndürme ve kurtarma eğitimini bilgisayar oyunu üzerinden öğreniyor.

Özel tasarlanmış Boeing 737-800 tipindeki bilgisayar kontrollü simülasyon uçağının kullanıldığı eğitimlerde, bir uçakta çıkabilecek 19’u dış, 9’u da kabin içi olmak üzere 28 farklı tipteki yangına nasıl müdahale edileceği uygulamalı gösteriliyor.

Uygulamalı eğitimde havalimanı itfaiye merkezinde hazır bekleyen ekipler, alarmla çıkış yaparak verilen koordinatlardaki uçağın yanına gidiyor. Senaryo gereği ARFF’ler, kısa süre içinde yangını söndürmeye çalışırken diğer taraftan da uçağın içindeki alevlere müdahale edip yaralıları kurtarmak için çalışıyor.

Erzincan Havalimanı’ndaki Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Uçak Yangın Simülatörü Eğitim Tesisi’nde hizmete açıldığı 2013 yılından itibaren bu güne kadar yaklaşık 3 bin kişiye eğitim verildi.

Uçak Yangın Simülatörü Eğitmeni Muhsin Güler; “Uçak Yangın Simülatörü Eğitimlerimi devam ediyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Havacılık Akademisi bünyesinde ki eğitmenler tarafından 3. Havalimanında görev alacak personele eğitimler veriliyor. Burada arama kurtarma, yangınla mücadele eğitimlerini aldıktan sonra buraya geliyorlar. Bizlerde burada taktik eğitimlerini vererek olası bir uçak kaza kırımında müdahale yöntemlerini öğretiyoruz”.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here