Muzaffer Koşan

Türkiye’de dünyada tek olan kullanım ömrünü tamamlamış lastiklerden enerji üreten tesiste 1 Ocak 2019 tarihinden bu güne kadar yaklaşık 3 bin 500 ton atık lastik geri dönüşüme kazandırıldı.

Ömrünü tamamlayan lastiklerden geri kazanımın sağlandığı Erzincan’da ki tesiste ekonomik değeri yüksek ürünlerin yanı sıra yıllık 40 bin megavatlık elektrik üretimi de gerçekleştiriliyor. Erzincan Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Erzincan Era Çevre Teknolojileri A.Ş. tesisinde piroliz yöntemi ile geri kazanımının sağlanarak, ikincil hammaddelere dönüştürülüyor.  Doğada herhangi bir kirliliğe neden olmadan temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakma anlayışı ile faaliyet gösteren tesis, enerji tasarrufuna, atık miktarının azaltılmasına ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren İşletme Müdürü Ergin Özkök: “1 Ocak 2019 gününden bu yana yaklaşık 3 bin 500 ton ömrünü tamamlamış lastiği tesisimizde geri kazandırdık. Ve elektrik ürettik. Öncelikle Karbon siyahından bahsetmek isterim. Türkiye’de hiç üretilmeyen bir madde. Dünyanın en büyük 5’inci ithalatçısı konumundayız. Türkiye’de bu çapta geri dönüşümde dünya çapında bu üretimi yapan hiçbir ülke hiçbir tesis yok. Erzincan tektir bu konuda Erzincan’da ki tesisimiz. Sloganımızda olduğu gibi ‘Geri Dönüşümden Enerji’ diyiyoruz burada. Ve bununla birlikte de birçok ekonomik değeri olan ürünler üretiyoruz. Çelik tel üretiyoruz. Çok değerli bir çelik tel. Prolitik sıvı üretiyoruz. Prolitik gaz üretiyoruz. Ve karbon siyahı üretiyoruz. Bu ürünlerle ilgili ARGE çalışmalarımız devam ediyor. Bugün Erzurum Teknik Üniversitesinden bir öğretim görevlisi gurubu şuan buradalar. Onlarla birlikte karbon siyahının asfaltta kullanımı ile ilgili bir projemiz var. İnşallah başarılı sonuçlar alacağız. Bununla birlikte devamında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ile bir ARGE protokolümüz var. Bu kapsamda da üniversite ile farklı çalışmalar yapıyoruz. Amacımız geri dönüşüm ile birlikte bulunduğumuz tesiste hiç atık üretmeden yani sıfır atıkla ekonomik değeri yüksek ürünler üretmek. Bunu burada başarıyoruz. 1 Ocak’tan bu yana yaklaşık 3 bin 500 – 4 bin ton ömrünü tamamlamış lastiği sıfır atıkla tesisimizde geri kazandırıldı. Ve ekonomik değeri yüksek ürünlere dönüştürüldü. / Şuan yurt dışından çok talep var. Mısır’dan, Tayvan’dan ve yerli piyasadan da talep var. En çok kullanım alanı şuan siyah boya üreticileri satın alıyorlar. Bununla birlikte yeni lastik üreten firmalar, kauçuk üreten firmalar ürünlerimize ilgi gösteriyor. Hedefimiz bu ürünleri daha kaliteli hale getirmek. Onun için Erzincan’da ki bu tesisimizde aynı zaman da Sanayi Bakanlığımıza ARGE müracaatı yaptık. ARGE Merkezi kabul edildiği taktirde yepyeni ürünler üretmeye devam edeceğiz. / Yaklaşık yıllık 40 bin megawaat civarında bir elektrik üretimimiz var. 40 bin megawaat üretimde enterkonnekte sistem üzerinden Türkiye’ye veriyoruz. Şöyle bir örnek verebiliriz. Erzincan Organize Sanayi Bölgesinin tüm elektrik enerji tüketimini ömrünü doldurmuş lastiklerden üretiyoruz. Erzincan Organize Sanayi Bölgesine dışarıdan bir enejji girişi olmayacak şeklinde düşünebiliriz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here