Muzaffer Koşan

2018 yılı içerisinde Erzincan’da sağlık alanında yaşanan olaylar değerlendirildi. 2018 yılı içerisinde Sağlıkta yapılan çalışmaların anlatıldığı toplantıda Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Öğrt. Üyesi Erkan Hirik, Kamu Hastaneleri Başkanı Uzm. Dr. Babürşah Taşlı, Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr.Öğr. Üyesi Orhan Çimen, Erzincan 112 Başhekimi Dr. Osman Kaan Çakır, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dt. Fatih Çelik ve Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Özlem Göktekin Uzun kendi alanlarında ki verileri basın mensupları ile paylaştılar.

Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Öğrt. Üyesi Erkan Hirik başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Erzincan’daki sağlık hizmetleri ve 2018 yılı dönemine ait çalışmalar değerlendirildi.

Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Öğrt. Üyesi Erkan Hirik, Kamu Hastaneleri Başkanı Uzm. Dr. Babürşah Taşlı, Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr.Öğr. Üyesi Orhan Çimen, Erzincan 112 Başhekimi Dr. Osman Kaan Çakır, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dt. Fatih Çelik ve Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Özlem Göktekin Uzun basın mensuplarıyla bir araya gelerek Erzincan’da 2018 yılı döneminde sağlık hizmetlerini değerlendirdiler.

Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Öğrt. Üyesi Erkan Hirik, “Erzincan’da yaklaşık 2 bin 700 sağlık çalışanı ile çok büyük bir sağlık teşkilatımız var. Son bir yıl içerisinde sağlı anlamında daha kaliteli ve güvenirli bir hizmet verme anlamında elde ettiğimiz verileri sizlerle paylaşmak istiyoruz; Erzincan’da toplam 1 Milyon 940 bin 856 hasta muayene edilmiş olup bunun 1 milyon 91 bin hastanı Mengücek gazi eğitim ve araştırma hastanesinde muayene edilmiştir. Bunu bir yıl önceki verilerle karşılaştırdığımızda yaklaşık 50 binlik bir arış söz konusudur. 2017 yılına göre 2018 yılında daha yüksek hasta sayısı ile karşılaştık. 1’inci basamakta ki hekimlerimiz ise 682 bin 855 hasta muayene edilmiştir. Bu rakamda bir önceki yıla oranla artış seyrindedir. Sağlık bakanlığımız ve bizimde amacımız 1’inci basamaktaki sağlık hizmetinin kalitesini artırmaktır. Hastaların 1’inci basamaktan 2’nci ve 3’üncü basamağa gitmeden muayene olmaları için çeşitli çalışmalarımız söz konusudur. 2018 yılı içerisinde yapılmış ücretsiz check-up uygulamaları ile 1’inci basamakta ki hastalarımızın daha çok hastaların yoğunluğunu azaltarak 1’inci basamağa yönlendirmeleri konusunda çalışmalarımız olmuş ve bunun sonuçlarını rakamsal verilerde de görüyoruz ki 682 bin 855 hasta 2018 yılında aile hekimlerine muayene edilmiştir. Birde diş politiklerimiz vardır. Burada da 167 bin hastaya diş muayenesi yapılmıştır. Bu veriler ilimiz için yüksek verilerdir. Hizmetin sayısal boyutundan ziyade kalitesi ile de ilgileniyoruz. Kalitenin artması noktasında bir çok çalışmamız var. 2019 yılı içerisinden bu çalışmalarımız artarak devam edecektir. He zaman bir adım öteye gitmek için yoğun çaba sarf ediyoruz “ dedi.

Kamu Hastaneleri Başkanı Uzm. Dr. Babürşah Taşlı yaptığı açıklamada, ‘’ Kamu hastaneleri birliğine bağlı il genelinde hastanelerde Cerrahi servisi yatak sayımız 166,dahili servis yatak sayımız 329 ve bunların doluluk oranına baktığımızda cerrahi tarafta yüzde 75, Dahili kısmımızda ise yüzde 65 doluluk oranındayız. Toplam tescilli yatak sayımıza genel olarak bakıldığında yoğun bakım kısmımızda ki yataklarda dahil olmak üzere 535 yatak sayımız mevcut. Genel muayenelerimize baktığımızda acil muayene sayımızın 488 bin 962, acil ve diş sağlığı muayeneleri dahil, bunun genel muayeneye oranının yüzde 37.7 olduğunu görüyoruz. Acil muayene sayımız gerçekten çok fazla. Yatan hasta sayımıza baktığımızda bir yıl içerisinde 23 Bin 024 hastaya yatırılarak hizmet verilmiş. Yatan hasta sayımızı ortalama olarak hastanemizde kaç gün kaldıklarına baktığımızda ortalama olarak 4,5 gün kalış sürelerinin olduğunu ve taburcu olduklarını görüyoruz. Bakanlığımızın 100 günlük eylem planına baktığımızda bakanlığımızın ciddi olarak üzerinde durduğu evde sağlık hizmetleri verilerine göre ise, 2018 yılı içerisinde takip edilen hasta sayımız 4 Bin 017 ve bir yıl içerisinde toplam olarak evlere gerçekleştirilen ziyaret sayısı ise 8 Bin 186 olduğunu görüyoruz. Bu rakam Erzincan İli olarak Türkiye Ortalamalarının üzerinde ve biz her hastaya ayda iki kez evde ziyaret edildiğini görüyoruz. Hekim sayılarımdan bahsetmek istiyorum. Kliniksel olan uzman hekim sayımızın 137, uzman olmayan hekim sayımızın 39 olduğunu görüyoruz. Toplamda uzman hekim sayımızın Prof. Doç. İle Dr. Öğretim üyesi dahil 176 adet uzman hekimimizin bulunduğunu belirtmek istiyorum. Mevcut uzman hekimlerimiz ile yapılan işlem sayımız çok fazla.

‘Ameliyat Sayımız 24 Bin 117’

Örneğin toplam ameliyat sayımızın 24 Bin 117 olduğunu görüyoruz. Burada şu nokta çok önemli, Büyük ve orta ölçekli dediğimiz A-B-C gurubu ameliyatların oranının yüzde 40 olduğunu görüyoruz. Erzincan İlimizde toplam iki adet bilgisayarlı Tomografi cihazımız mevcut olup, yıllık çekim sayısının 48 Bin 383 olduğunu belirtmek istiyorum. Bu İlimiz için de çok ciddi bir rakam. EMAR sayımızda ilimizde 2 adet olduğunu ve bunun bir yıllık toplam çekim sayımızın 41 Bin 153. Muayene sayılarımıza baktığımızda dahili muayene sayımızın bir yıl içerisinde 453 Bin 180 adet olduğunu, cerrahi muayene sayımızın 346 Bin 496 adet. Verilen veriler ilimiz için yüksek ve ciddi rakamlar. Sağlık çalışanlarımız ciddi bir yük altında ellerinden gelen en iyi hizmeti sunmaya çalışıyorlar.’’ Dedi.

Ardından konuşma yapan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dt. Fatih Çelik, ‘’Burada bu görevde 3 yıldır çalışıyorum. 2018 yılı içerisinde ki verilerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ile bir Aktivasyonu protokolü imzalandı. Protokol sonrasında ilk yıl 4 adet Dr. Öğretim üyesi, Daha sonra şuan 11 adet akademisyen kadromuz var ve 20 adet diş hekimimiz ile birlikte görev yapıyoruz. 11 adet uzmanımızdan 2 kişi profösör 7 doktor öğretim ütesi ve 2 adet de uzman diş hekimi olarak çalışılmakta. Bu binamızda 5 ayrı Branşta hizmet vermekteyiz. Bunlar, Cerrahi, kanal tedavisi, Tridontoloji, protez ve Çocuk diş hekimliği branşların da hizmet veriliyor. 2018 yılında 167 Bin den fazla hastaya hizmet verildi. Burada Uzman diş hekimlerimizin görev almalarından sonra genel anestezi altında hasta tedavileri de başladı. Bunların bir çoğu çocuk hastaları ki bunlar özellikle hekimlerimizin güçlük yaşadığı ve çevre illere sevk yaptığımız hastalar ki artık Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi ile yapılan protokol sonrasında genel anestezi adı altında 110 hastamıza tedavi yapıldı. 3 Bin 637 adet hastaya ayrıca cerrahi müdahale yapıldı. Uzman hekimlerimizin olmadığı dönemlerde bu hizmetleri veremiyorduk. İmplant tedavisine uzman hekimler ile birlikte başladık. Aylık yaklaşık 100 civarında hastamıza hizmet veriyoruz. Bu rakamlarda bizim hastanemiz için oldukça büyük değerler. Bu rakamların her geçen ay daha da artacağı kanaatindeyiz. 2019 yılında implant tedavisi konusunda daha fazla hastaya hizmet verebilme adına gerekli çalışmalarımızı da yaptık. 2018 yılı Mayıs ayında 2008 yılından itibaren hizmet verdiğimiz binamızdan yeni binamıza taşındık ve Mayıs ayından itibaren bu yeni binamızda hizmet veriyoruz. Binamız 108 hekimle aynı anda hizmet verilebilecek konumda. Şuan 37 hekimimizle hizmet veriyoruz. Diş hekimliği öğrencilerimiz 1. Sınıftalar. Bu öğrencilerimiz 4. Sınıfa geçtiklerinde klinik çalışmalarına başlayacaklarından mevcut olan 108 ünitelik yerlerimizin tamamı dolmuş olacak.’’ Dedi.

Erzincan 112 Başhekimi Dr. Osman Kaan Çakır alınan çağrıların sadece %17’sinin gerçek vaka olduğunu belirterek, “2018 yılında acil sağlık hizmetleri kapsamında Erzincan ilinde merkez ve ilçeler dahil 58 ambulans, 7 tane paletli ambulans, 1 tane ağır devir paletli araç ve bölgede bir tane helikopter olmak üzere 10 doktor ve 276 sağlık personeliyle Erzincan’a hizmet verdik. 2018 yılı içerisinde komuta kontrol merkezimiz yani acil vakalara ilk çağrıyı veren kısım Erzincan’da 160 bin çağrı aldılar ve bunların %17’si gerçek vaka. 133 bin çağrı asılsız çağrı. Bu konuda vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz. Gerçekten ihtiyacı olan birinin bize ulaşması bu asılsız çağrılarla uzamış oluyor.

Biz 2018 yılı içerisinde Erzincan’da ki hastalarımızı biran önce diğer illere bir üst basamağa ulaştırmak için 12 defa uçak ambulans, 11 defada uçak ambulansı kullandık. Toplam 23 hastamız için 2018 yılında havayolunu kullandık. Bu kapsamda her il ve ilçe de kış şartları için tüm önlemlerimizi almış paletli araçlarımızı tüm ilçelerimize yerleştirmiş vakalara en hızlı şekilde ulaşacak şekilde 112 tarafından tüm tedbirler alınmıştır. Bizim 2018 yılı içerisinde vakalara ulaşım performansımız merkez ve ilçe merkezlerinde %100, kırsal da da %99 oranında bir çalışma gösterdik. Acil çağrıları karşılayıp ekibe verme süresi %97. Yani bize bir çağrı geldiği anda 90 saniye içerisinde ekibimiz o çağrıya yola çıkıyor. Eğer merkezde ise 10 dakika içerisinde, kırsalda ise 30 dakika içerisinde hastaya ulaşmış bulunuyor. Tüm birlikte çalıştığım arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr.Öğr. Üyesi Orhan Çimen yaptığı açıklamada, ‘’Bugüne kadar bizim katkımız bir hekim olarak ta bundan sonra hem hekim hem başhekim olarak rakamsal ve insani boyutta gayret göstermeye devam edeceğiz. Şunu söylemek istiyorum biz hastanemize hastane gözüyle değil de çocuğumuz gözüyle bakıyoruz. Bugüne kadar iki tane oğlumuz vardı birde kızımız oldu 1 aylık bu şekilde değerlendiriyoruz. Yaşayan bir organizma gibi bildiğiniz karnı acıkıyor, altını kirletiyor, üstünü değiştirmeniz gerekiyor. Sürekli dinamik, değişken bir süreç var. Bu değişiklikleri yönetmeye çalışacağız. Gereken neyse elimizden geldiği müddetçe 24 saat görevimizin başında olacağız.’’ Dedi.

Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Özlem Göktekin Uzun açıklamasında; “Birinci basamak sağlık hizmetlerinde Erzincan ilinde 74 Aile Hekimimiz var. 1 Toplum Sağlığı Merkezi, 1 Kanser Erken Tarama Merkezi, 1 Verem Diş Panseri ile birinci basamak sağlık hizmetlerini veriyoruz. 2018 yılı içerisinde bir Yabancılar Sağlık Polikliniği açtık. Ayrıca birde Sağlıklı Hayat Merkezi açtık. Bunun haricinde ilimizde ki Aile Sağlığı Merkezlerinden 2 tanesinin Kavakyolu ve Çukurkuyu Aile Sağlık Merkezlerimizin binalarını yeniledik ve taşıdık. 3 Aile Sağlık Merkezimizin binaları da bitti. Mollaköy, Yaylabaşı ve Mengüceli ASM. Bu merkezlerimizin de taşıma işlemini en kısa sürede gerçekleştireceğiz. Birinci basamak sağlık hizmetleri koruyucu hekimlik, aşılama çalışmaları, bebek, gebe çocuk izlemleri, okul taramaları ve bunlar gibi birçok kapsamlı hizmetlerimiz var” şeklinde konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here