Muzaffer Koşan

Erzincan’da yeni eğitim öğretim yılı nedeniyle Zeynep Mustafa Han İlkokulu’nda tören yapıldı.

Törene Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Ak Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu, halk oyunları gösterisinin sahnelendiği törende, 4. sınıf öğrencileri okula yeni başlayan öğrencilere çiçek verdi.

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılının başlaması nedeni ile Erzincan’da tören düzenlendi. Yeni eğitim öğretim yılı için ilk ders zili bugün çaldı. Milyonlarca öğrenci ve öğretmenin ders başı yaptığı eğitim-öğretim yılının ilk yarısı 18 Ocak’ta sona erecek. Öğrenciler yılsonu karnelerini ise 14 Haziran’da alacak. Erzincan’da, 241 okulda 3.370 öğretmenle 40 bin 97 öğrenci ders başı yaptı.

Açılış konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdür Aziz Gün, “Sevgili öğrenciler, tatilin sizin için nasıl bir anlam taşıdığını çok iyi biliyoruz. Çünkü sizlerin oynamaya, eğlenmeye, dinlenmeye şüphesiz ki bunları yaparken de bazı şeyleri öğrenmeye tatil vesilesiyle sahip oluyorsunuz. Fakat belirli bir süre dinlendikten sonra arılar nasıl en nadide güzel çiçekleri bulup onlardan bir şeyler alıyorsa, nasıl ki en faydalı polenleri toplayabiliyorlarsa nasıl ki en güzel balı insanlara sunuyorlarsa sizlerde yeni çalan ders ziliyle geleceğe koşacaksınız. Hedeflerinize, ümitlerinize, yarınlarına koşacaksınız hep beraber koşacağız inşallah. Bugün hepimizin içi kıpır kıpır. Dün, bir önceki gün, bir önceki hafta Erzincan ve Türkiye nasıldı, bugün nasıl. Sanki Erzincan’da ve Türkiye’de bir canlanma var. Çünkü 18 Milyon öğrencimiz derslikleriyle 1 Milyon öğretmeniyle buluştu. Kıymetli mesai arkadaşlarım, öğretmen arkadaşlarım. Her şeyin başı olmazsa olmazı sıhhat ve sağlıktır. Olmazsa olmazımız mutlaka gayrettir neticemiz ise galibiyettir. Bu galibiyet sadece ve sadece öğrencilerimizin notları ile ölçülmesi olan bir galibiyet değil, bu galibiyet ahlaklı, vicdanlı, insaflı, edepli, terbiyeli gençleri insanları yetiştirmektir. Dünyadaki hareketiz olan her şey cezalandırılmıştır. Duran insan cezalandırılmıştır. Duran kalp cezalandırılmıştır, duran demir paslanmak suretiyle cezalandırılmıştır, akan su dahi yosun tutar ve cezalandırılmıştır. O halde durmadan bıkmadan usanmadan hep birlikte koşacağız.’’ Dedi.

Ardından konuşan AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman yaptığı açıklamada, “ Yeni Eğitim- Öğretim yılı hem öğrencilerimize hem öğretmenlerimize hem de velilerimize hayırlı uğurlu olsun. Bu güzel günde memleketimde sizlerle bulunmaktan gerçekten bende çok mutlu ve heyecanlıyım. Geleceğimizin umudu sevgili öğrencilerimize başarılar diliyorum. 15 yıldır Türkiye bugünü ve yarını inşa etmenin çabasıyla eğitim konusunda önemli gelişmeler kaydetti. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemimizin en öncelikli konularından biri yine eğitim. Büyük Türkiye hedefimize Büyük düşünmeyi becerebilen nesillerle ulaşabiliriz.

Dünya her gün hızla değişip dönüşüyor. Bu değişim dönüşümü anlayacak, yorumlayacak ve Erzincan’ı, Türkiye’yi bu değişim dönüşüm sırasında aktör olarak katacak nesillere ihtiyacımız var. Okullarımız ihtiyaç duyduğumuz bu nesilleri yetiştirecek olan kurulardır. Türkiye’nin mutlu ve aydınlık geleceğinin tohumları sevgili öğretmenlerimiz tarafından okullarımızda atılıyor. Değerli öğretmenlerimizin tahtaya yazdığı her harf, öğrencilerimizin defterlerine düştükleri her not Türkiye’nin geleceğine bir değer katacak, bizler eğitimin bir millet için ne derece hayati öneme sahip olduğunun bilincindeyiz. Türkiye ve Erzincan Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Erzincan’ımızın gururu bu toprakların yetiştirdiği Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Binali Yıldırımın önderliğinde eğitim konusunda büyük mesafeler kat ettik. Ülkemize ve Şehrimize yeni derslikler, laboratuarlar, bilişim sınıfları, spor salonları ve yurtlar yapıldı. Eğitimimizin alt yapısı güçlendirildi. 50 Dersin öğretimi sadeleştirildi, yeni gelişmeler ışığında müfredatımız güncellendi. Değerli öğretmen arkadaşlarım, okul yapmak derslik yapmak en iyi teknolojilerle sınıflarımızı donatmak, sizlere her açıdan destek vermek imkan sağlamak bizlerin görevi ve biz bunları hükümetimizle birlikte yapmaya çalışıyoruz. Ancak bütün bu eğitim yatırımları anlam bulması sizlerin ellerindedir. Sizlerin gayret ve çabalarıyla yapılanlar değer kazanacaktır. Eğitim hedeflerimize ulaşmamız sizlerin mesleki donanımınıza ve her zaman olduğu gibi öz verili çalışmalarınıza bağlıdır. Yarınlarımızı siz inşa ediyorsunuz. Bu ülkenin tek bir çocuğu cehalete, şiddete, teröre bulaşmasın. Hepimiz ülkemize yararlı evlatlar yetiştirelim. Kız çocuklarımıza daha iyi şartlarda yetişsin. Öğrencilerimiz kesinlikle dağa çıkmasın istiyorum. Bunun için hem öğrencilerimize hem okullarımıza hükümet olarak elimizden gelen desteği veriyoruz. Bu öğretim yılının Erzincan’ımıza, ülkemize çocuklarımıza, öğrencilerimize, velilerimize ve siz bu toplantıya katılan herkese hayırlı uğurlu olsun diyorum” Dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş yaptığı konuşmada, “Sevgili Öğrenciler, Yeni eğitim ve öğretim yılının her biriniz için hayırlı olmasını diliyorum. Sizleri istikbale hazırlayacak sevgili öğretmenlerinizle, okul idarelerinizle, aile büyüklerinizle mutlu, huzurlu ve başarılarla dolu bir eğitim geçirmenizi temenni ediyorum. Bugün itibariyle il genelinde 40.097 öğrencimiz ders başı yapacak. 241 okulumuz eğitim ve öğretim için tüm hazırlıklarını tamamladı, siz değerli öğrencilerimizi bekliyor. 3.370 öğretmenimizle bu yıl inanıyorum ki daha büyük başarılara imza atacağız. Şehrimizde bu yıl okula merhaba diyen, eğitim yolculuğuna başlayan 3.242 yavrumuza eğitim-öğrenim yolcuklarında başarılar diliyorum.

Sevgili Öğrenciler, Bugünümüz; siz gençlerimizin gözlerinizdeki ışıkla, umutla, heyecanla anlamlı ve güzel. İnanıyorum ki yarınlarımız da bilimle, sanatla, güzel ahlakla ve evrensel değerle donanmış olan sizlerin elinde çok daha aydınlık olacaktır. Sizleri her şeyden çok seviyor ve size büyük güven duyuyoruz. Sizlerin şekillendireceği yarınki Türkiye’nin bugünden çok daha ileri, çok daha mutlu ve huzurlu bir ülke olacağına yürekten inanıyoruz. Eğitiminiz, donanımınız, bedensel ve ruhsal gelişiminiz ve geleceğe güvenle bakmanız bizim en büyük önceliğimizdir. Bütün arzu ve çabamız siz gençlerimizin istikbale tam bir güvenle bakmanızdır. Sizin için yapmayacağımız fedakârlık yoktur. Buna karşılık sizlerden tek ricam eğitim ve öğretim yılınızı en iyi şekilde değerlendirmeniz ve başarıdan başarıya koşmanızdır.

Büyükleriniz olarak, devlet olarak daima sizlerin yanınızdayız ve sizinleyiz. Yüreklerinizin her zaman adalet duygusuyla dolup taşması, heyecanlarınızın daima diri ve canlı olması, gençliğinizi en mutlu şekilde yaşamanız ve yarınlara güvenle bakmanız bizim en büyük arzumuzdur.

Sizin için yarınlarınız için fedakârca çalışan öğretmenlerinize ve sizi geleceğe hazırlayan aile büyüklerinize hürmet göstermeye daima özen gösterin. Şundan emin olmanızı istiyorum. Bizler, bu ülkenin bütün evlatlarını, kendi öz çocuklarımız olarak görüyoruz. Sizlerin geleceği için şehrimizin bütün imkân ve kaynaklarını harekete geçirmenin gayreti içerisindeyiz. Sizinle güçlüyüz, sizinle mutluyuz. Güç ve kuvvetimizi yüzlerinizdeki umuttan ve gözlerinizdeki ışıktan alıyoruz. Güveniyor ve inanıyoruz ki sizler, çok daha büyük başarılara imza atacak, bayrağı daha yükseğe taşıyacaksınız. Bu inançla başarılarınızın daim olmasını diliyor, sizleri ve öğretmenlerinizi sevgiyle muhabbetle selamlıyorum. 2018-2019 ders yılınız hayırlı olsun” Dedi.

Ardından il protokolü öğrencilerle birlikte ders zilini çalarak sınıflarda öğrencilerle sıralara oturup ders başı yaptı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here