Muzaffer Koşan

Erzincan merkez ve ilçelere bağlı köylerde Çiğ Süt Toplama Lojistiği oluşturulması amacıyla; Erzincan İl Özel İdaresi tarafından %75 hibeli Süt Soğutma Tankı dağıtımı yapıldı.

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje ile Erzincan’da 100 çiftçiye 500’er litrelik süt soğutma tankı dağıtıldı. Erzincan İl Özel İdaresi tarafında %75 oranında hibe desteği verilen projede, dağıtılan tanklarla Erzincan’ın soğuk zincire tabi süt miktarı günlük baz da 50 ton daha artmış oldu.

100 çiftçiye 500 LT’lik süt soğutma tankı dağıtımıma Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Şahin, AK parti Erzincan Milletvekili Adayı Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Adayı Bekir Aksun ve davetliler katıldı.

Düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Şahin, “Gıda Tarım ve hayvancılık İl Müdürlüğü olarak Erzincan tarımının gelişmesi için birçok proje üretiyor ve uygulamak için gayret sarf ediyoruz. Erzincan tarım sektörü açısından hayata geçirilecek projeler ile büyük önem arz ediyor. Biz bu projeleri üretmeye devam edeceğiz. Bu projelerin hayata geçmesi için finansal destek sağlayan kurumlarımızda ülkemizin tarımının gelişmesine katkı sağlamaktadır. Erzincan’da günlük süt üretim potansiyeli her geçen gün artmaktadır. 95 bin olan hayvan sayımızda son yıllarda artarak 115 bine ulaşmıştır. Günlük süt üretim kapasitemiz 450 tonu bulmuştur” dedi.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay; “Erzincan’ımızın ana ihtiyaçlarından biri, ana üretimlerinden biri süt olduğuna göre son iki yıl içerisinde tarım ve hayvancılık büyük bir noktaya gelmiştir. Bu konuda sayın Valimize teşekkür ederim. Geçen yıl bize aldığı 20 tonluk süt soğutma tankı aracı ve bununla beraber 100 adet 500 LT süt soğutma tankının da çiftçilerimize dağıtımı ile ilgili yüzde 75 hibeli proje için de kendilerine teşekkür ederim. Şuan Erzincan’da süt üretimi 100 tonlara varmış durumda. Çok büyük bir noktaya geldik. Tank dağıtmaktaki ana gaye özellikle yaz aylarında ekşime problemi yaşamaktayız. Süt üretimi yoğun olan işletmeler bu tankı vererek hem maliyetleri düşürmek hem de kaliteyi artırmayı hedefliyoruz. Burada toplanan sütlerin yüzde 95’i il dışına gidiyor. şuan Tercan günlük 9 ton, Refahiye 7 ton süt toplanıyor. Bunun geri kalan 85 tonu da Erzincan merkezde toplanıyor. Bunda emeği olan Özel İdaremizin idareci ve çalışanlarına, İl Genel Meclisimize, Erzincan Valimiz Ali Arslantaş’a teşekkür ederim” dedi.

İl Genel Meclis Başkanı Ünal Tuygun; “Erzincan insanı tarımda başarılı bil il, bundan dolayı da Erzincan insanı da babadan, dededen bildiği işi yani tarımı yapmalı. Geçtiğimiz sene süt toplamada ciddi sıkıntılar yaşandığından dolayı biz özel idare olarak genel sekreterimi bu konuda bir proje üretti ve bir süt toplama arabası aldık. Daha sonra da köylerde ki sütün bozulmasını önleme adına 100 adet süt toplama tankı alınarak Erzincan’da ki süt üreticisine ciddi katkı sağladık” dedi.

AK Parti Erzincan Milletvekili Adayı Süleyman Karaman, “Erzincan ancak ve ancak tarım ve hayvancılığı çok geliştirerek, tarım ve hayvancılık üzerine ekonomi kurarak gelişir. Bizim de seçim bildirgemizde bu konuda çalışmalarımız var. Onun için Erzincanlı çiftçilerimizin gelişmesi için çalışmalar yapacağız. Öncelikle tarım politikamızı gıda güvenliğimizi temin edecek şekilde değiştireceğiz. Hedefimiz 2023 yılında tarımsal milli gelirimizi 150 milyar dolara, tarımsal ihracatımızı da 40 milyar dolara çıkarmak. Biz 2023 yılında kesinlikle ithal etmeyeceğiz kesinlikle ihracata yönelik çalışmalar yapacağız. Bunun için tarım desteklemelerini yeniden düzenleyerek daha etkin daha verimli hale getireceğiz. Tarıma dayalı ekonomik yatırımları yüzde 50 hibe ile desteklemeyi sürdüreceğiz. İleri teknoloji seracılık ve dikey tarım gibi modern teknikleri yaygınlaştıracağız. Sertifikalı tohum kullanımına destek vereceğiz. Sudan’da kiralanan 180 bin dönüm tarım arazisini yatırım yapmaları için girişimcilerimize açacağız. Hayvan varlığımızı artırarak kırmızı et tüketiminde kendi kendine yeterli bir ülke haline gelmek için bütün gücümüzü kullanacağız. Türkiye’de tarım ve hayvancılığın gelişmesi için hükümet olarak var gücümüzle çalışacağız. Burada yapılan proje çok güzel ve benimde beğendiğim bir proje. Projede emeği geçenlerden Allah razı olsun. Hepsine teşekkür ederim. Çiftçilerimiz modern teknolojiye geçmek için çaba gösteriyor. Kendilerine teşekkür ederim. Hep birlikte Erzincan’ı daha iyi yerlere getirmek, daha da geliştirmek için, kalkındırmak için bütün gücümüzle çalışacağız” dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş; “İki yıl önce soğuk sütte 60 tonluk bir kapasite vardı. Erzincan’ın ürettiği süt de o gün itibariyle yıl ortalaması 412 tondu. 412 tonun sadece 60 tonu yani 7/1 soğuk zincir içerisinde değerlendirilebiliyordu. Geçtiğimiz yıl 20 tonluk bir soğutma tankı birliğe özel idaremiz vasıtasıyla tahsis ettik. 80 tona çıkardık. Bugün de toplam 50 ton kapasiteli tankları dağıtacağız. Bir yıl içerisinde 130 tona soğuk zincir de ki sütümüz ulaşmış olacak. Yeterli mi? Yeterli değil. Erzincan’da yapmaya çalıştığımız süt entegre tesislerine Erzincan’ın sütünü yetiştiremiyor olacağız çünkü. Cezaevi çerisinde 40 tonluk işleme kapasitesi olan bir mandıra kuruyoruz. Orada 40 ton süt işleniyor olacak. Günlük 45 ton kapasiteli ikinci bir projemizde organize sanayi içinde yapılacak. Toplam 85 ton yaptı. Birliğin hali hazırda sattığı 80 ton var. O halde bizim soğuk zincir de en az 160 tona ihtiyacımız var. Tarım sektöründe yaptıklarımız bununla sınırlı değil. Bu tankları dağıtacağız. Bunların yüzde 75 hibe, yüzde 25 geri ödemeli. 126 köyde arazi toplulaştırma ölçümleri yapıyoruz. Besi İhtisas Organize Sanayi bölgemizin yönetim kurulunu oluşturduk. Besi İhtisas Organize Sanayi bölgemiz kurulmuş durumda Eylül ayında inşaatlara başlayacağız. Müracaatlarımızı aldık. 114 tesis planlandı. Organize sanayi bölgesinde yapımı devam eden cezaevi içerisinde günde 40 tonluk süt işleme kapasiteli mandıra kuruyoruz. Bunun dışında yine organize sanayi bölgemizde KUDAKA üzerinden Kalkınma Bakanlığı destekli günlük 45 tonluk süt işleme tesisi daha kuruyoruz. Böylece bu iki tesiste 85 ton süt işlenebilecek. Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği hâlihazırda günlük 80 ton süt topluyor. Bu durumda bizim soğuk zincirde en az 160 tona ihtiyacımız var. Hayvan sayımız 95 binden 115 bine ulaştığından 450 tonları buldu.

Tarım sektöründe yaptıklarımız, yapacaklarımızla sınırlı değil. Bugün 1 Milyon 200 Bin TL’ye mal olan tankları dağıtıyoruz. Bunun yüzde 75’i özel idaremiz destekli olup, diğer yüzde 25’i destek ise çiftçimizden sağlandı. 126 köyde arazi toplulaştırma çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz hafta besi organize sanayi bölgemizin yönetim kurulunu oluşturduk. Hılır köyümüzün üzerinde Bin 500 dönüm arazi üzerine ikinci organize sanayi bölgemizi kurmuş durumdayız. Bu aşamadan sonra yapacağımız proje hazırlığına başlayıp Eylül ayında inşaatların temelini atmayı planlıyoruz. 114 tesisimiz için 236 müracaat var. Bunun değerlendirmesini de yine sizlerle yaparak hak sahiplerine yerlerini teslim edeceğiz.

Yine Organize Sanayi Bölgemizde yaklaşık iki yıl önce Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın açılışını yapmış olduğu Et ve Süt Kurumu Erzincan Tavuk Kombinasının yanında kırmızı et kombinasını da kurma çalışmalarımız devam ediyor. Bu yaz içerisinde temeli atılacak olan çok ciddi tesislerden bir tanesi olacak. Büyükbaş hayvan üreticilerimizin Pazar problemi de böylece ortadan kalkmış olacak. Öte yandan sera organize sanayi çalışmalarımız da devam ediyor. Tespit edilen sıcak su noktasında sondaj çalışması yapıldıktan sonra 12 ay üretim yapabileceğimiz seraları Erzincan’a kazandırmayı amaçlıyoruz. Yapılan tüm çalışmalarımızın Erzincan’a hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi

Törende daha sonra Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hasan Aksoylu, İl Emniyet Müdürü Bülent Şensoy, İl Genel Meclisi Başkanı Ünal Tuygun, Ak Parti Milletvekili adayları Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Adayı Bekir Aksun ve davetliler tarafından çiftçilere sertifikaları takdim edildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here